Wiadomość o ciąży to dla każdego rodzica swego rodzaju zaskoczenie. Czasami jest ono pozytywne a niekiedy wręcz przeciwnie. Rodzice mają dziewięć miesięcy aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji i dobrze się do niej przygotować. Warto jednak pamiętać, że malec w domu to także ogromna zmiana dla przyszłego, starszego rodzeństwa. Niezależnie czy dziecko ma kilka czy kilkanaście lat trzeba je dobrze przygotować na to wszystko co nadejdzie. Jak to zrobić? Oto kilka praktycznych pomysłów zaczerpniętych prosto z życia.

Rodzinna ciąża

Informacja o nowym dziecku w rodzinie nie na każde dziecko wpływa tak samo. Jedne dzieci cieszą się, że będzie nowy kolega do zabawy a inne boją się, że zabierze im rodziców. Poza tym sama myśl o nowym dziecku to ogromne wyzwanie, z którym trudno sobie poradzić. Dlatego też warto zadbać o to, aby okres ciąży był przeżywany wspólnie – całą rodziną. Oczywiście sposób zapoznawania dziecka z informacjami dotyczącymi ciąży musi być dostosowany do jego wieku. Najmniejszym dzieciom warto opowiadać o tym, co dzieje się w brzuszku mamy. Maluszki bardzo lubią też czuć ruchy młodszego rodzeństwa. Warto im pozwalać na rozmawianie z „dzidziusiem”, dzięki czemu tworzy się specyficzna więź między rodzeństwem jeszcze przed narodzeniem młodszego dziecka. Jeśli dziecko jest starsze warto wspólnie prowadzić kalendarz ciąży. Najpierw należy zapoznać dziecko z kalkulatorem ciąży, który w przybliżeniu pokaże jak długo będzie trzeba poczekać na maluszka. Potem warto wspólnie stworzyć książeczkę i umieszczać w niej najważniejsze wydarzenia z całego okresu ciąży. W kalendarzu koniecznie trzeba zaznaczyć dzień, kiedy wszyscy dowiedzieli się, że będzie nowe dziecko w rodzinie. Można w nim zanotować, kiedy malec poruszył się po raz pierwszy oraz przykleić wydruki USG. Takie wspólne przeżywanie ciąży sprawia, że starsze rodzeństwo czeka na nowego członka rodziny i poznaje go jeszcze przed dniem narodzin.

Wspólne przygotowywanie domu na przyjęcie noworodka

Dzieci przyzwyczajone są do tego, że stanowią główny punkt zainteresowania całej rodziny. Dotyczy to w szczególności jedynaków, choć nie tylko. Większości dzieci bardzo trudno jest myśleć, że od teraz świat się zmieni i zabawki, ubranka i inne drobiazgi będę kupowanie także dla nowego dziecka. Dlatego w zakupy dla niemowlęcia warto zaangażować już najmniejsze dzieci, które potrafią zrozumieć co się dzieje. O zakupach, które mają wpływ na bezpieczeństwo i rozwój noworodka muszą decydować rodzice, ale w wyborze drobnych elementów powinno pomagać starsze rodzeństwo. Z pewnością warto poprosić dużego brata lub siostrę o wybór np. koloru kocyka, kształtu butelki czy zabawki do wózka. Te drobiazgi nie mają wpływu na rozwój niemowlęcia ale sprawiają, że starsze rodzeństwo aktywnie angażuje się a równocześnie akceptuje nadchodzące zmiany związane z pojawieniem się maluszka.

Wszystko tak, jak mama

Małe dzieci bardzo często naśladują dorosłych. W ten sposób uczą się i zdobywają nowe doświadczenia. Warto wykorzystać to także w czasie oczekiwania na młodsze rodzeństwo. Dziecku w wieku żłobkowym i przedszkolnym warto kupić lalkę przedstawiającą niemowlę (wiele lalek i akcesoriów można znaleźć na stronie https://allegro.pl/kategoria/lalki-i-akcesoria-wozki-dla-lalek-259371 ), która pozwoli zapoznać się malcowi z wyglądem nowego członka rodziny, który niedługo się pojawi. Dzieci nie mające kontaktu z niemowlętami często wyobrażają sobie, że nowe dziecko będzie wyglądało tak jak one. Ze szpitala wraz z mamą przyjdzie nowy chłopiec lub dziewczynka gotowi do zabawy klockami. Kiedy pojawia się noworodek starsze rodzeństwo jest nim rozczarowane. Dlatego pokazanie niemowlęcia w formie lalki, wspólne opiekowanie się nią, wychodzenie na spacer z wózkiem to doskonałe przygotowanie do nowej roli jaką jest bycie starszym bratem lub siostrą.

Nowe dziecko w rodzinie powinno zostać przyjęte przez wszystkich domowników z wielką radością i miłością. Aby tak się stało do jego przybycia powinni przygotować się wszyscy, nie tylko rodzice, ale również rodzeństwo. Warto zadbać oto, aby starszy brat czy siostra, już podczas oczekiwania na niemowlę brali czynny udział w przygotowaniach do przyjęcia malca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here