Akwarystyka to hobby cieszące się dużą popularnością w naszym kraju. Swoje akwaria zakładają hodowcy w różnym wieku i z różnym doświadczeniem w hodowli rybek. Wbrew pozorom, akwarystyka to hobby, które potrafi dostarczyć wiele przyjemności i rozrywki, a jego rozwijaniu można poświęcić wiele godzin. Poniżej udzielamy porad adresowanych do początkujących hodowców. Podpowiadamy – jak urządzić swoje pierwsze akwarium, z jakich dodatków i akcesoriów warto korzystać oraz jakie są najważniejsze pierwsze kroki w akwarystyce.
Hodowla rybek – hobbystyczna i amatorska
Prowadzenie własnego akwarium to szczególny rodzaj pasji. Z jednej strony, akwarium pełni funkcje estetyczne i stanowi ozdobę pomieszczenia, w którym się znajduje. Najczęściej, akwaria są precyzyjnie zaaranżowane, a zrekonstruowany w nich podwodny świat przyciąga wzrok i cieszy oczy. Z drugiej strony – akwaria to mikro-biosystemy, w których urządzasz warunki sprzyjające rozwijaniu się życia. Hodowane w nim rybki będą więc nie tylko ładnie wyglądać, ale staną się również obiektem Twojej hodowli.
Podstawową sprawą w czasie aranżowania akwarium jest ustalenie, w którym miejscu będzie się ono znajdować na co dzień. Jest to niezwykle ważne, z uwagi na rozmaite potrzeby rybek i roślin hodowanych w akwarium. Przede wszystkim – ważne jest odpowiednie oświetlenie, które powinno zapewniać rybkom widoczność w swoim podwodnym świecie. Najlepsze jest oczywiście światło naturalne – dlatego akwaria warto stawiać w pobliżu okien (choć nie w ich bezpośrednim sąsiedztwie). Ponadto, pomieszczenie, w którym akwarium się pojawi, powinno mieć dobre oświetlenie sztuczne, które zapewni dostęp światła do zbiornika także po zmierzchu.
Na swoje pierwsze akwarium warto wybrać zbiornik o długości około 100 cm. I wysokości ok. 50 cm. Akwaria takie nadają się do hodowli zarówno rybek słodkowodnych jak i słonowodnych. Dla osób początkujących zalecane są także akwaria prostokątne, które są o wiele wygodniejsze w czyszczeniu niż ich odpowiedniki z okrągłymi kształtami.
Filtrowanie wody – najważniejsze w trosce o środowisko życia rybek
Urządzanie akwarium nie musi być trudne, szczególnie że dysponujemy dziś rozmaitymi urządzenia pozwalającymi stworzyć warunki w pełni odpowiadające rybim potrzebom. Podstawowym elementem wyposażenia akwariów są filtry, czyli urządzenia do oczyszczania wody z rozmaitych zanieczyszczeń, rybich odchodów oraz resztek pokarmu.
Do wyboru są trzy typy filtrów: mechaniczne, biologiczne i chemiczne. Stosowane filtry mogą być wykonane z węgla aktywnego, gąbki, włókniny, biokulu, a także pierścieni ceramicznych lub innych materiałów. Ponadto, dostępne filtry można podzielić na produkty przeznaczone do montażu wewnętrznego i zewnętrznego. Pierwszy z nich dedykowany jest do akwariów niedużych i średnich rozmiarów. Filtry zewnętrzne stosuje się w zbiornikach o pojemności przynajmniej 100 litrów lub większych.
Oprócz filtra ważnymi elementami wyposażenia będą: grzałka, oświetlenie, napowietrzacz, a także dodatkowe akcesoria ozdobne – wulkany, kamienie, kawałki gałązek, okręty.