Kuchnie do zabawy są ośrodkiem kreatywności, dając dzieciom narzędzia do rozwijania wyobraźni, poszerzania słownictwa i rozwijania umiejętności motorycznych. Mali kucharze będą zajęci odgrywaniem ról, które widzą, jak gotujesz w swojej kuchni, nawet jeśli czasami będą odbierać telefon i zamawiać jedzenie na wynos. Czy warto zainwestować w dobrą zabawkową kuchnię? I na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Za zakupem zabawkowej kuchni przemawia mnóstwo czynników:
- Jest to inwestycja na lata. Na początku maluch może być całkowicie zadowolony z walenia w garnki i patelnie, a kilka lat później będzie razem z przyjaciółmi wyprawiać przyjęcia urodzinowe swoim zabawkom.
- Zawsze jest coś nowego do dodania: owoce i warzywa, garnki i patelnie, zestawy do babeczek i nie tylko. Przy wyposażaniu zabawkowej kuchni łatwo dać się ponieść emocjom i kupić mnóstwo dodatków. Zamiast wydawać na specjalne zabawkowe akcesoria, daj dziecku np. stare łyżeczki z prawdziwej kuchni. Warto też zachowywać puste opakowania po batonach, przekąskach owocowych i innych na nowe dodatki.
- To interaktywny sposób na nauczenie dzieci jedzenia, gotowania, liczenia, kolorów i wiele więcej. Jest to świetna zabawka do rozwijania zdolności motorycznych u naszych dzieci.
- Rodziny mogą skorzystać z zabawkowej kuchni i akcesoriów na wyjątkowy prezent urodzinowy lub świąteczny dla swoich dzieci.
Na co zwracać uwagę, wybierając kuchnię do zabawy dla dziecka?
Wybór kuchni zabawkowej zazwyczaj podyktowany jest ceną. Kuchnie plastikowe będą tańsze niż drewniane, ale też mniej solidnie wykonane. Te drewniane są zazwyczaj solidniejsze i zdecydowanie ładniej wyglądają, jednak zajmują też sporo więcej miejsca. Jeśli nie masz wystarczająco przestrzeni na postawienie kuchni w postaci kolejnego mebla, dobrym rozwiązaniem jest przenośna kuchenka. Można ją postawić na stoliczku i schować, gdy dziecko przestanie się bawić. Ogólnie, kuchnie zabawkowe różnią się od siebie materiałem wykonania, ceną, wielkością i wyposażeniem i to te czynniki są decydujące przy wyborze kuchni zabawkowej.
Drewniana czy plastikowa
Drewniana kuchnia to zabawka na lata. Drewniane kuchnie są solidne, pięknie wykonane i duże, co daje możliwość pełniejszej zabawy. Jednak w przypadku drewnianej kuchni musimy wziąć pod uwagę wiek dziecka, gdyż są one ciężkie. Drewniane kuchenki powinny być również odpowiednio zaimpregnowane, aby zabawa nie skończyła się wbitą drzazgą. Dodatkową, dostępne akcesoria w zestawie nadają się do zabawy dla starszych dzieci. Zawsze jednak można dokupić inne akcesoria kuchenne, które będą dostosowane do wieku dziecka.
Plastikowa kuchnia uznawana jest zazwyczaj za zabawkę gorszej jakości, ale tak naprawdę jej jakość może być równie wysoka jak w przypadku drewnianych kuchni. Dostępne w wielu sklepach plastikowe kuchnie są często tańsze niż drewniane i są dostępne w wielu kolorach. Są one też lekkie, a akcesoria dostępne w zestawach nadają się do zabawy nawet dla młodszych dzieci. Natomiast ich największą wadą jest trwałość, a raczej jej brak. Plastikowe elementy łatwo ulegają zniszczeniom, pękają i się łamią.
Czy faktycznie warto kupić zabawkową kuchnię?
Kuchnie zabawowe mogą okazać się niepotrzebne i będzie to nietrafiony prezent dla naszego dziecka, a dodatkowo są drogie, duże i powodują bałagan. Zanim zdecydujesz się na zakup dużej drewnianej kuchni zabawkowej, zaproś dziecko do udziału w prawdziwym gotowaniu. Tak więc, jeśli nie masz kuchni do zabawy, nie wpadnij w pułapkę zdobycia jej na siłę. Na początek zaopatrz się w kilka akcesoriów kuchennych odpowiednich dla dzieci i spędź ze swoją pociechą kilka chwil na przygotowywaniu ciasteczek. Jeżeli dziecko załapie bakcyla, będzie pewnie warto zainwestować w kuchnię do zabawy. Natomiast może się również okazać, że ten temat w ogóle go nie interesuje. Wtedy zdecydowanie lepiej zrobisz, gdy zainwestujesz w porządny zestaw narzędzi zabawkowych. Warto też angażować dziecko w prawdziwe obowiązki domowe. Nawet 3 letni maluch może już pomóc Ci ścielić łóżka, wieszać pranie i rozładowywać naczynia ze zmywarki.