Pieluchy będą towarzyszyć maluchowi przynajmniej przez 2 lata, w dzień i w nocy, dlatego lepiej dobrze wybrać! Pieluchy jednorazowe czy nadające się do prania? Jakie modele przyjąć i jakich błędów unikać? Sprawdź.

Twoje dziecko płacze bo ma mokrą pieluszkę? Na pewno w swojej wyprawce dla niemowlaka zakupiłeś już jakieś pieluszki. Do wyboru miałeś pieluchy jednorazowe, jaki i również pieluchy biodegradowalne, a nawet wielokrotnego użytku. Młodym rodzicom poruszanie się po tej dżungli produktów i marek nie jest łatwe! Poniżej znajdziesz wszystko co powinieneś wiedzieć.

Niemowlak w pieluszce wystawiający języczek
fot.unsplash.com

Pieluchy jednorazowe czy nadające się do prania?

Pierwsze pytanie, które należy sobie zadać to jakiego rodzaju pieluchy będę używać? W wieku od 0 do 2,5 roku Twoje dziecko będzie przewijane około 5000 razy. Obecnie istnieją dwie główne kategorie: pieluchy jednorazowe lub nadające się do prania.

  • Chwalone za praktyczność pieluchy jednorazowe przyniosły fortunę kilku wiodącym markom na rynku. Jedyny problem: ich ślad ekologiczny. Generują  ogromne ilości odpadów rocznie, a niestety nie są biodegradowalne. 
  • W ostatnich latach pojawiły się „hybrydy”: czyli pieluchy ekologiczne: jednorazowe, ale w 50% biodegradowalne. Jest to swoisty kompromis między jednorazowymi a wielokrotnego użytku.
  • Jeśli chodzi o rodziców, którzy są bio-uzależnieni i/lub chcą zmniejszyć swój budżet na pieluchy powinni wybrać pieluchy nadające się do prania, które nie mają już nic do porównania ze słynnymi pieluchami naszych babć. Ekologiczne i ekonomiczne, dostępne są w różnych modelach, aby dostosować się do potrzeb i przekonań rodzin (łatwość użytkowania, szybkie schnięcie, naturalne materiały itp.).

Skład pieluch jednorazowych pod mikroskopem

W czasie, gdy jako konsumenci zwracamy szczególną uwagę na skład produktów (zwłaszcza dla dzieci) i dokładnie przyglądamy się etykietom, powinniśmy wiedzieć, że tradycyjna pielucha jednorazowa to przede wszystkim celuloza, włókno z drewna i różne tworzywa sztuczne.  Jeszcze bardziej zaskakująca jest obecność pozostałości pestycydów (takich jak glifosat) lub innych potencjalnie toksycznych substancji (w tym lotnych związków organicznych). W tym miejscu należy również wspomnieć o olejach otrzymywanych z petrochemikaliów impregnujących niektóre warstwy, które jednak nie stanowią większego zagrożenia dla zdrowia, jeśli są dobrej jakości.

Wybór odpowiedniego rozmiaru pieluch jednorazowych

Jednorazowe „klasyczne” lub biodegradowalne pieluchy dla niemowląt są dostępne w 6 rozmiarach. Uważaj, rozmiar nie odpowiada wzrostowi ani wiekowi, ale wadze Twojego dziecka. Zapewniamy, że rozmiar i odpowiednia waga referencyjna są zasadniczo wyraźnie wskazane na opakowaniach. Jeśli Twoje dziecko  jest na granicy dwóch rozmiarów, to pamiętaj, że zawsze lepiej jest wziąć rozmiar większy. Pieluchy są elastyczne, ale należy unikać ich zbyt ciasnych. Rzeczywiście, zbyt mała pielucha zwiększa ryzyko przecieków. I nawet jeśli wydaje się trochę duża, nie martw się, wszystko będzie dobrze utrzymane. Dla swojego nowonarodzonego dziecka przygotuj 2 rozmiary pieluch, najmniejsze dostępne na rynku i trochę większe. 

Marki jednorazowych pieluch: jak się poruszać?

Po określeniu odpowiedniego rozmiaru jednorazowych pieluch dla swojego dziecka będziesz musiał zdecydować o rodzaju (klasyczna lub zielona), a następnie o marce. Oprócz wielkich nazwisk: Pampers, Huggies, Lotus, istnieją marki prywatne, a także dyskontowe. Jeśli chodzi o jednorazowe pieluchy biodegradowalne, można je znaleźć w supermarketach, a także w wyspecjalizowanych sklepach. I oczywiście wiele marek, zielonych lub nie, jest obecnych w sieci. 

Jeśli chodzi o wybór marki, i stosunek jakości do ceny, wypróbuj kilka i porównaj. Zwróć uwagę na jakość wchłaniania, aby wiedzieć, czy pieluszka przecieka, czy nie, ale także na reakcje skórne dziecka, u którego może rozwinąć się alergia na niektóre składniki pieluszki. A konkretnie objawia się to zaczerwienieniem, pryszczami lub infekcją grzybiczą. Ponadto niektórzy producenci dodali do swoich pieluch wskaźnik wilgotności, aby wiedzieć, czy Twoje dziecko jest suchy lub pora go zmienić. Może to ułatwić życie rodzicom.

Czy Twój maluch dorósł i zaczął uczyć się korzystania z nocnika? Pieluchy będą Twoim najlepszym sprzymierzeńcem. I nie bez powodu wsuwają się jak majtki, ale chłoną w razie wypadku. W ten sposób Twoje dziecko może łatwo zdjąć je i ubierać. Jeśli chodzi o wiek przejścia do pieluchomajtek to waha się on od 18 do 36 miesięcy. Ale wiedz, że nie ma ustalonych zasad, wszystko będzie zależało od dojrzałości Twojego malucha.

Piluchy jednorazowe znanej marki.
fot.unsplash.com

Pieluchy nadające się do prania: zalety i wady

Można powiedzieć, że pieluchy nadające się do prania przyciągają coraz więcej młodych rodziców. Wśród głównych argumentów przemawiających za jest ekologia, oszczędność i zdrowie niemowląt, natomiast przeciw to czas i wygoda.

Zalety pieluch wielokrotnego użytku

Pieluchy nadające się do prania mają mniejszy wpływ na środowisko niż pieluchy jednorazowe. Konkretnie, zużycie wody zmniejsza się o połowę w całym cyklu życia pieluchy wielokrotnego użytku, od produkcji surowców do zakończenia użytkowania, uwzględniając również pranie. A to nie wszystko. Zużycie energii elektrycznej jest podzielone przez 5, emisje CO2 do atmosfery podzielone przez 10. Tyle dobrych wiadomości dla planety, pod warunkiem, że w domu także będziecie eko. Mianowicie: pierz pieluchy w pralce klasy A (najlepiej), w 60 ° C (zamiast 90 ° C), używaj detergentów z oznakowaniem ekologicznym i susz pieluchy na świeżym powietrzu.

Jeśli chodzi o kwestię „zdrowia” związaną ze składem pieluch nadających się do prania, młodzi rodzice mają pewność, że surowce organiczne lub certyfikat OEKO-TEX® są wolne od chemikaliów, aby szanować delikatną skórę niemowląt.

Jeśli chodzi o oszczędności, to jasne. W trybie „jednorazowego użytku” będzie cię to kosztować około 2500zł/ dziecko, od urodzenia do dwóch i pół roku. W wersji zmywalnej zapłacisz jedynie od 300zł do 600zł za kompletny, nowy zestaw.

Wskazówka: można również kupić/sprzedać używane pieluchy z materiału. Co jeszcze bardziej obniżyć rachunek.

Wady pieluch wielokrotnego użytku

Dla przeciwników pieluch materiałowych głównym argumentem jest wygoda i oszczędność czasu. Z biegiem lat marki dostosowały się do potrzeb rodziców i obecnie oferują różne modele, aby zbliżyć się do klasycznych pieluch, w tym niezbędny dodatek: jednorazowy (i biodegradowalny) wkład, który można umieścić na dole pieluchy w celu zebrania kupki dziecka. W momencie zmiany pozostaje tylko wyrzucić wszystko do kosza. Prawdziwy „plus” na co dzień w celu zmniejszenia obaw o zapachy i ograniczenia liczby prań. 

Pieluchy wielokrotnego użytku.
fot.unsplash.com

Na rynku dostępne jest wiele marek pieluch. Twój wybór podyktowany powinien być przede wszystkim dobrem dziecka. Jeżeli jednak masz dużo samozaparć i chcesz dbać o naszą planetę, polecam pieluchy wielokrotnego użytku. Pamiętaj też, że nie warto kupować specjalnych pieluch na noc. Dobre pieluch wytrzymają całą noc, a dziecko nie zabrudzi łóżeczka. Jeżeli planujesz odpieluchowanie swojego maluszka zwróć uwagę na pieluszkę po nocy. Jeżeli Twoje dziecko coraz częściej budzi się z suchą pieluszką, i dopiero chwilę później ją moczy, to jest to dobry moment by zacząć sadzać je, na poranne siusiu, na nocnik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here