Ledwo urodzony maluch po raz pierwszy płacze. Wielu specjalistów starało się zrozumieć jego pochodzenie. Odruch życiowy? Trauma związana z porodem? Co to znaczy? 

Dziecko rzadko płacze „za nic”, nie mówiąc już o kaprysach. Płacze, wyrażając dyskomfort, potrzebę: głód, ból, zmęczenie, ale także znudzenie, frustrację, potrzebę uczucia.

Płaczący noworodek z zieloną opaską na głowie
fot.unsplash.com

Pierwszy krzyk: ważna funkcja

Twoje dziecko właśnie przyszło na świat i płacze. Ten pierwszy płacz dziecka jest najważniejszy. Cięcie pępowiny prowadzi do wejścia tlenu w jego małym ciele po raz pierwszy i powoduje dźwięk pochodzący od strun głosowych pod wpływem powietrza. Wraz z tym płaczem uruchamia się serce i funkcje oddechowe Twojego dziecka. Płuca wypełniają się powietrzem, a wcześniej nieużywane pęcherzyki płucne otwierają się po raz pierwszy. Wbrew powszechnemu przekonaniu lekarz nie musi klepać dziecka po pupie, żeby płakało. Czasami po prostu pociera mu plecy lub stopy. 

Każdy następny płacz to próba zakomunikowania swoich potrzeb i może oznaczać:

Twoje dziecko jest głodne

Jest to najczęstsza przyczyna płaczu dziecka. Do około 3 miesięcy jej potrzeby odżywcze pojawiają się mniej więcej co trzy godziny – czasami częściej, szczególnie jeśli niemowlak karmiony jest piersią, ponieważ mleko matki jest szybciej trawione. Głodnemu dziecku nie wolno pozwolić płakać pod pretekstem jego regulacji. Maluch musi jeść, nawet w nocy. I nie ma ryzyka zepsucia go, wręcz przeciwnie. Dziecko, którego podstawowe potrzeby są zaspokojone, to takie, które uspokaja się nie tylko dlatego, że jest karmione, ale także dlatego, że rodzice odpowiedzieli na jego wezwanie.

Jest spragniony, gorący, zimny

Maluchy wyrażają siebie, gdy nie czują się dobrze. Może być mu za gorąco lub za zimno. Wystarczy wsunąć palec w szyję, żeby ocenić ich temperaturę. W przypadku nadmiernego upału poci się. Wskazaniem jest również dotykanie kończyn, dłoni i stóp. W obu przypadkach dyskomfort można łatwo usunąć, zdejmując lub dodając warstwę odzieży. I nie zapomnij dać mu czegoś do picia – wody, jeśli jest zbyt gorąco, gorącej butelki lub piersi, aby go ogrzać.

Jego pieluszka jest brudna

Zmoczona pieluszka to też świetny powód do płaczu. Niektóre dzieci, nawet bardzo małe, nie znoszą uczucia wilgoci. To najłatwiejsza przyczyna do wyeliminowania. Po prostu ją zmień. Zawsze najpierw zacznij od sprawdzenia stanu pieluchy, zanim cokolwiek innego!

On jest zmęczony

Kiedy niemowlaki są zmęczone czy zestresowane często zaczynają płakać. Chcą spać, a nie mogą. Im więcej krzyczą, tym bardziej zmęczone się robią i tym trudniej je później uspokoić. Aby uniknąć kulminacji zdenerwowania, naucz się dostrzegać pierwsze oznaki zmęczenia, takie jak ziewanie, pocieranie oczu lub uszu, niepokój, i reaguj na nie, natychmiast kładąc malucha do spania. A kiedy już ustalą się normy i plan dnia będziesz mogła kłaść na drzemkę swojego niemowlaka, do jego łóżeczka, i cieszyć się chwilą wolnego.

Czarno białe zdjęcie ziewającego noworodka
fot.unsplash.com

Uwalnia się od napięcia dnia

Wszyscy rodzice znają ten słynny wieczorny płacz: 40% płaczu najmłodszych ma miejsce około godziny 18:00. Przyczyny są różne: narastanie napięcia, zmęczenie czy lęk przed ciemnością. Jedną z utrzymywanych hipotez jest też niedojrzałość układu nerwowego, który nadal nie jest w stanie wchłonąć stresu nagromadzonego w ciągu dnia. Często mówimy, że dziecko to prawdziwa gąbka. Napięcie, stres, zmęczenie rodziców: wszystko czuje i po raz kolejny wyraża to poprzez łzy. 

Często mylimy wieczorny płacz i kolkę. Jednak te dwa zjawiska są odrębne, nawet jeśli występują wieczorem. Kolka to objawy jelitowe wynikające z trudności w przyswajaniu laktozy przez układ pokarmowy dziecka. Powstają fermentacje powodujące gazy, wzdęcia i spazmatyczne bóle. Niemowlęta z kolką skręcają się, czerwienieją i gazują. Pediatrzy uważają, że dziecko ma kolkę, jeśli płacze dłużej niż trzy godziny bez przerwy i więcej niż trzy dni w tygodniu.

Jest chory

Dziecko może płakać, ponieważ cierpi. Tak rozpoznawalny jak krzyk głodu, krzyk bólu jest krótki, nagły, potężny. Oddech jest zablokowany, a krzyki są przenikliwe, bez możliwości uspokojenia. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, sprawdź temperaturę swojego niemowlaka, a jeśli dziecko ma gorączkę, podaj paracetamol, aby go złagodzić. Jeśli płacz nie ustaje, pomimo całej twojej opieki, skonsultuj się z lekarzem, aby wyeliminować wszelkie patologie, które mogą być przyczyną tego dyskomfortu.

Szuka uwagi

Są tak zwane dzieci „bardzo potrzebujące”, które dużo płaczą bez żadnego konkretnego powodu. Po prostu trzeba ich przytulać bardziej niż innych… Dla młodych rodziców takich dzieci bywa to wyjątkowo ciężkie. Nie wahaj się prosić o pomoc i przekazywać pałeczkę osobom wokół ciebie. Warto też wtedy szukać najlepszego sposobu na swojego malucha. Może szumiący miś pomoże? Albo huśtawka, bujaczek? Próbuj!

On się nudzi

Niemowlęta mają potrzebę kontaktu i stymulacji. I oczywiście trzeba tę potrzebę zaspokoić. Badania wykazały, że wbrew powszechnemu przekonaniu, im szybciej rodzice reagują na płacz dziecka, tym więcej cierpliwości się uczy. Wiedząc, że odpowiedź będzie szybka, w jego wołaniu lęk staje się mniej ważny i nie musi od razu przeskakiwać do najgłośniejszych sygnałów.

Zdjęcie rodziny z trójką dzieci. Najmłodszy noworodek płacze na kolanach mamy.
fot unsplash.com

Płacz niemowlaka służy przede wszystkim do komunikacji. Już po pierwszym miesiąc ze swoim dzieckiem będziesz potrafiła rozróżnić dlaczego płacze. Uzbrój się więc w cierpliwość i próbuj różnych rzeczy, aby jak najlepiej zrozumieć potrzeby swojego nowonarodzonego dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here