Pierwsza kąpiel może być dla dziecka prawdziwą chwilą dobrego samopoczucia. Dlatego ważne jest, aby szanować jego rytm i zwracać uwagę na jego reakcje, aby się dostosować do dziecka. Jak się przygotować do pierwszej kąpieli, kiedy powinna nastąpić i jak to zrobić. Dowiedz się wszystkiego.

Idealny czas na kąpiel dziecka to godzina przed posiłkiem, kiedy Twój maluch nie jest jeszcze zbyt głodny, lub od 30 minut do godziny po posiłku. Jeśli wykąpiesz dziecko zbyt wcześnie po jedzeniu, może ono zwrócić. Rano czy wieczór? Ty wybierasz. Kąpiel męczy dziecko, więc jeśli ma problemy z zasypianiem w nocy, może być najlepszą opcją.

Trzy kroki do idealnej kąpieli

Krok 1: przygotowanie

  • Przygotuj wszystko z wyprzedzeniem: wanienkę, termometr do kąpieli, łagodne mydło dla niemowląt, krem ​​do przewijania, ręcznik czy pelerynę kąpielową i inne potrzebne akcesoria
  • Poproś o wsparcie. Upewnij się, że masz w pobliżu swojego partnera lub położną. Pierwsza kąpiel wymaga dużo organizacji i we dwoje, zawsze jest łatwiejsza. Tym bardziej jak nie jesteś całkiem pewna, co masz robić.
  • Wcześniej podgrzej łazienkę. Temperatura w łazience powinna wynosić około 22-23°C. Idealna temperatura wody do kąpieli wynosi od 36 do 37°C. Zmierz temperaturę za pomocą termometru do kąpieli lub użyj tylnej części nadgarstka lub łokcia. Uważaj, aby woda nie była zbyt gorąca! Woda do kąpieli, która naszym zdaniem jest dobra, jest zbyt gorąca dla dziecka.

Krok 2: zanurzenie

  • Rozbierz dziecko na przewijaku i nałóż ręcznik na brzuch i nogi, jeśli nie idzie bezpośrednio do kąpieli.
  • Małe dziecko myj miękką ściereczką  przed zanurzenie go w wodzie. Najpierw umyj twarz bez mydła, a następnie ręce, ramiona i pachy. Następnie obróć go na bok, aby umyć plecy. Umyj mu pośladki, nie myjąc małych fałdów ani genitaliów. Większe dziecko można przemywać bezpośrednio w kąpieli.
  • Delikatnie umieść dziecko w wannie, podpierając jego głowę przedramieniem. Drugą ręką spłucz go wodą.
  • Delikatnie umyj mu włosy łagodnym szamponem dla dzieci i spłucz małą szklanką.
  • Po spłukaniu dodaj trochę oleju  do wody do kąpieli. Zapobiega to wysychaniu jego skóry.
  • Następnie pozwól dziecku cieszyć się kąpielą, niech będzie przyjemna. Niezbyt długo, bo woda szybko się ochładza.

Krok 3: po kąpieli

  • Wyjmij niemowlę z kąpieli i  szybko owiń ręcznik lub pelerynę kąpielową. Nie zdziw się, jeśli zacznie płakać. Większość dzieci nie lubi wychodzić z kąpieli.
  • Zacznij od wytarcia głowy, gdyż w tym miejscu dziecko traci najwięcej ciepła. Nie zapomnij o tylnej części uszu, zagłębieniu pod pachami i kolanach. Wskazówka: ręcznik tetra jest idealny do osuszania wszystkich małych zagnieceń.
  • Gdy Dziecko wyschnie, posmaruj je kremem lub oliwką dla niemowląt i zakończ   relaksującym masażem. 
Male dziecko owinięte dużym, białym ręcznikiem.
fot.unsplash.com

Opóźnienie pierwszej kąpieli, niezaprzeczalne zalety

Po urodzeniu skóra dziecka pokryta jest tłustą, białawą substancją zwaną Vernix Caseosa. Ta lepka warstwa złożona z wody, białek i lipidów chroni skórę płodu przed otaczającym go środowiskiem wodnym w brzuchu matki. Maź płodowa jest tłusta i ułatwia przejście dziecka przez miednicę podczas porodu. Posiada również właściwości nawilżające i zawiera przeciwutleniacze. Odżywia delikatną skórę noworodka i chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. Działa jako bariera przed czynnikami zakaźnymi.

Niemowlęta urodzone o czasie mają zwykle cieńszą warstwę maziówki niż dzieci urodzone przedwcześnie. Rzeczywiście, do 8 miesiąca, vernix zaczyna się stopniowo zmniejszać. Po urodzeniu pozostaje głównie w fałdach ramion, ud i szyi, a w ciągu kilku dni po urodzeniu maź płodowa zostanie wchłonięta przez skórę i znika.

Zaleca się, aby pierwszą  kąpiel dziecka opóźnić o kilka dni lub nawet tydzień, aby dziecko mogło cieszyć się dobrodziejstwami maźnięcia. Stanowi ona dodatkową, naturalną ochronę dla noworodka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here