Twoje marzenie się spełnia i właśnie zostałaś matką. Ale trudno z dnia na dzień wcielić się w rolę młodych rodziców. Jak dbać o swoje dziecko i chronić tą delikatną istotkę? Najtrudniejsze są pierwsze razy, a potem już się nauczysz i zrozumiesz potrzeby swojego maleństwa. Poniżej podpowiadamy, jak się przygotować.

Pierwszego dnia Twoje dziecko będzie obudzone godzinę lub dwie, gdyż, po urodzeniu, potrzebuje dużo snu. Na początku nie wahaj się trzymać go w swoich ramionach, żeby czuł Twój zapach i ciepło. Następnie, umieść go w łóżeczku, nie zapominając o zasadach bezpieczeństwa.

Niemowle śpiące na zielonym kocyku z białączapką. z uszkami króliczka. na głowie.
fot.unsplash.com

Pierwszy płacz dziecka

Na początku możesz czuć się przerażona i przytłoczona płaczem Twojego dziecka. Pamiętaj jednak, że to jedyny sposób, by dać ci znać, że czegoś potrzebuje. Więc weź go w ramiona, porozmawiaj z nim i daj mu to, czego potrzebuje: jeść, przebrać się, utulić….szybko nauczysz się to rozumieć! Z czasem dojdą jeszcze inne czynniki, na które musisz się przygotować, takie jak kolka czy gorączka. Warto też od początku wypróbowywać różne sposoby na uspokojenie maluszka.

Pierwsze karmienia noworodka 

Pierwsze karmienia dziecka to ważne wydarzenia wymiany między matką a dzieckiem. Jeśli karmisz piersią to sprawa jest prosta: do woli (z zastrzeżeniem, że powinno to być często, co dwie godziny). Szybko nauczysz się rozpoznawać oznaki wezwania dziecka do karmienia. Natomiast jeżeli zdecydowałaś się na mleko modyfikowane i karmienie z butelki, przestrzegaj zaleceń na etykiecie i godzin karmienia. Pamiętaj też, że każde dziecko jest inne, więc tabela ma być pomocą dla Ciebie, a nie prawem, którego nie można złamać.

Pierwsze zmiany dziecka 

Przygotowując się na przyjście maluszka na pewno zaopatrzyłaś się w najpotrzebniejsze rzeczy. Jednak, tak czy siak, będziesz musiała przyzwyczaić się do pierwszych zmian pieluszki. Dokładnie oczyść dziecku pośladki odpowiednią chusteczką i użyj specjalnych pieluch dla noworodków. I oczywiście korzystaj z odpowiedniego i bezpiecznego miejsca. Zwracaj też uwagę na zawartość pieluszki, gdyż w przyszłości ta wiedza może Ci pomóc, by rozpoznać nieprawidłowości. Jeżeli jesteś mamą dziewczynki, nie zdziw się gdy zobaczysz krople krwi w pieluszce swojego dziecka. W niewielkich ilościach jest to zupełnie normalne! 

Pierwsza noc w nowym domu

Spanie jest podstawową funkcją Twojego maleństwa i będzie tak spędzać dużo czasu przez pierwsze kilka miesięcy. Po urodzeniu maluch potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowego otoczenia, zrozumieć o co chodzi z dniem i nocą oraz nauczyć się funkcjonować w nowym świecie. Dla Ciebie to również początkowo może być stresujące, gdy Twoje dziecko będzie miało problemy z zaśnięciem. Jest dużo sposobów na ululanie i uspokojenie maluszka. Pamiętaj też, aby stworzyć bezpieczną, dla dziecka, przestrzeń do spanie

Pierwsze kąpiele noworodka  

Pierwsza kąpiel często odbywa się na oddziale położniczym, w kilka dni po porodzie. Przyjrzyj się dokładnie temu, co pokazuje ci położna i zadaj wszystkie pytania. Pamiętaj też, że nie jest obowiązkowe codzienne kąpanie takiego maluszka, wystarczająca może być codzienna toaleta pupy. Zadbaj też o odpowiednie akcesoria do kąpieli, jak i kosmetyki, przeznaczone do pielęgnacji noworodków.

Nóżki niemowlęce zawinięte w biały ręcznik.
fot.unsplash.com

Pierwszy spacer 

Zapewne już przed narodzinami dziecka zaopatrzyłaś się w wózek dla swojego maluszka. A może zdecydowałaś się na chustę? Niezależnie w jaki sposób planujesz spacerować ze swoim noworodkiem, pierwsze wspólne wyjście to ważna i niezapomniana chwila. Planując pierwszy spacer, trzeba wziąć pod uwagę, przede wszystkim, kondycję zdrowotną dziecka i matki. Ponadto, duże znaczenie będzie też miała pora roku, w której dziecko przyszło na świat, gdyż swoją decyzję, o wyjściu na spacer, musisz uzależnić również od panującej na dworze pogody.

Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny to szczęśliwa i długo wyczekiwana chwila. Jednak wraz z maluszkiem, na początku pojawiają się pewne trudności, którym młodzi rodzice muszą sprostać. Pamiętaj, że każda mama musiał uczyć się tak samo jak Ty. Daj sobie czas i próbuj różnych sposobów, aż znaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here