Wiosną, latem, jesienią czy zimą nasz salon musi być miejscem, w którym chętnie będziemy spędzać czas. Niezależnie czy zależy nam na przytulnym wnętrzu, z ciepłymi materiałami i kolorami czy raczej minimalistycznej, nowoczesnej przestrzeni, sofa odgrywa kluczową rolę w każdym salonie. 

Żółtasofa z lampką na tle regału z książkami.
fot.pexels.com

Duża, z wysokim oparciem lub wyposażona w kilka miękkich poduszek, dwuosobowa albo kilku osobowa, narożnik… Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, ale wszystkie łączy jedno – dobra sofa jest przyjazna dla ludzi i zaprojektowana tak, aby nadać styl Twojemu salonowi. Jest to też jeden z najważniejszych mebli, jakie znajdziesz w salonie.

Sofa – rodzaje:

Wybór sofy, do Twojego salonu, zaczyna się od je rozmiaru i funkcji:

  • Dwuosobowa sofa jest idealna dla małych przestrzeni, rodzin i par lub jako uzupełnienie innej sofy. Jej siedzisko i oparcie często składają się z dwóch poduszek lub z długiej poduszki i stałej poduszki oparcia. Jak sugeruje nazwa, przeznaczony jest dla dwóch osób.
  • Sofa trzyosobowa jest idealna dla dwóch osób lubiących wygodę lub dla małej rodziny. Może być rozkładana lub nie.
  • Sofa modułowa to wszechstronny mebel, który składa się z ruchomych elementów. Możesz ją dowolnie aranżować, aby dopasować ją do swojego salonu. Zwykle ma trzy lub więcej miejsc, więc jest bardziej odpowiednia do przestronnych pokoi i dla dużych rodzin.
  • Narożnik ma dwa prostopadłe siedziska, często w kształcie litery L. Jest odpowiedni dla dużych rodzin i do optymalizacji przestrzeni, ponieważ jest przeznaczony do montażu w rogu.
  • Meridian  jest to bardziej fotel z długim siedziskiem, w którym można się otulić na relaksującą przerwę, a jego oparcie tworzy przytulny kąt. Ten typ sofy jest często używany jako dekoracyjny element salonu.
  • Rozkładana sofa jest to mebel wielofunkcyjny. Jak sama nazwa wskazuje, w dzień jest to sofa, a w nocy łóżko. Materace o grubości większej niż 12 cm nadają się do częstego użytkowania, cieńsze nadają się bardziej do sporadycznego noclegu. 
Kremowa, elegancka, pikowana sofa.
fot.pexel.com

Obicie Twojej sofy

Tkanina, skóra lub materiał syntetyczny –  przy decyzji często kierujemy się estetyką, jednak uważaj, aby nie zaniedbać aspektu praktycznego. 

  • Sofa z naturalnego materiału

Nawet dzisiaj bawełna pozostaje najbardziej rozpowszechnioną tkaniną, gdyż pod względem kolorów czy wzorów oferta jest nieskończona. Niedroga i wytrzymała, ma tę zaletę, że nie przyciąga kurzu. Inne opcje to bardzo szykowny i klasyczny aksamit lub len. Tapicerowana sofa wymaga raczej ostrożności, gdyż pranie jej bywa kłopotliwe..

  • Sofa syntetyczna

Syntetyczna powłoka uwodzi swoją różnorodnością, ale także wytrzymałością. Niektóre tekstury dają bardzo miękki efekt. Łatwiej się ją czyści niż sofy z tkanin, co jest bardzo przydatne, gdy Twoje dzieci są przyzwyczajone do rysowania przy sofie, na stoliku w salonie.

  • Skórzana sofa

Skóra to jeden z tych materiałów, który dobrze się starzeje. Z biegiem czasu przybiera piękną patynę. Jednak uważaj, aby wybrać dobrej jakości skórę. Jeśli masz w domu zwierzę, wybierz przynajmniej 3 mm skórę, gdyż będzie ona mniej wrażliwa na zadrapania i otarcia. Pamiętaj, aby zabezpieczać ją specjalistycznym preparatem, aby zachowała swoje walory i piękno. Czyszczenie skórzanych sof jest banalnie proste, wystarczy woda i mydło. Za to ich największą wadą jest dość wysoka cena i kruchość skór pigmentowanych.

Modne kolory Twojej sofy

Flagowy element salonu, sofa, musi być dobrany ostrożnie. Po podjęciu decyzji co do rozmiaru, kształtu i powłoki, czas wybrać kolor.  Wielbicielom kolorów radość zapewni kanapa w kolorze żółtym , czerwonym , szmaragdowo zielonym lub pudrowo- różowym . Bardziej nieśmiali pod względem kolorystycznym mogą wybrać piękną kanapę w kolorze beżu lub szarą, a koloru dodać ozdobnymi poduszkami.

różowa, skórzana sofa z ozdobnymi, szarymi, poduszkami.
fot.pexels.com

Sofa, oprócz pięknego wyglądu, powinna być również praktyczna i wygodna. Przed zakupem swojej sofy, sprawdź również co ma w środku. Na trwałość sofy, i komfort jej użytkowania, wpływ mają przede wszystkim takie czynniki jak stelaż, siedzisko i wypełnienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here