Każdy kto urządza swoje mieszkanie, najwięcej czasu poświęca na planowanie i urządzanie salonu. I dobrze! Salon to miejsce, którym spędzamy najwięcej czasu. Często jest to nasza bawialnia, pokój telewizyjny i jadalnia. To w nim przyjmujemy gości i organizujemy imprezy. Salon musi być wygodny i ciepły, a układ, dekoracja, styl, kolorystyka, oświetlenie i umeblowanie salonu muszą być spójne. Na jakie elementy przede wszystkim musisz zwrócić uwagę urządzając swój wymarzony salon? 

Różne rodzaje salonów 

Decydującym czynnikiem przy urządzaniu salonu jest styl, jaki Ci się podoba. Pierwsze, co musisz zrobić, to wybrać styl, w którym chcesz urządzić swój salon:

  • Nowoczesny salon – minimalistyczny, z meblami o współczesnym designie. 
  • Salon retro – najważniejsze dla tego stylu są meble, które powinny być eleganckie, dostojne, stylowe, wykończone fornirem z pięknym rysunkiem słojów drewna lub inkrustowane
  • Cocooning salon – jego podstawą jest stworzenie przytulnej atmosfery, dzięki jasnym ścianom, miękkiej sofie, kominkiem i dywanem
  • Salon w stylu skandynawskim – stawia na nordycką prostotę z eleganckimi meblami z jasnego drewna, pastelowymi kolorami i akcesoriami z wzorami geometrycznymi
  • Salon w stylu industrialnym – łączy drewno i metal lub beton czy cegłę, a dodatki, które tworzą klimat zazwyczaj są w kolorze czarnym
  • Bohema – honorowe miejsce zajmują naturalne materiały, takie jak drewno, wiklina, bambus czy rafia
  • Salon w stylu glamour – ten styl tworzą drogie materiały i luksusowe dodatki – marmur i złoto to obecnie bardzo modne połączenia
Salon z ciemnymi ścianami i skórzanym fotelem oraz pikowanym stolikiem kawowym i podnóżkiem.
fot.pexels.com

Wybór mebli do salonu 

W salonie nie potrzeba wiele, aby stworzyć przyjazną i swobodną atmosferę. Aby otrzymać zamierzony efekt i urządzić salon w wybranym stylu, musisz odpowiednio dobrać meble i dodatki. Najważniejsze to:

Jest centralny element każdego salonu, więc powinna być wybrana z najwyższą starannością. Od konstrukcji po tapicerkę, łącznie z wyściółką i zawieszeniem. Prosta sofa, rozkładana sofa, narożnik, sofa 2, 3, 4, 5 miejsc … Nie brakuje opcji, więc musisz dokonać przemyślanego wyboru.

Gdy Twoja sofa zostanie wybrana, będziesz musiał uważnie zainteresować się innymi siedzeniami w salonie. Aby wypełnić się codziennym komfortem, wybierz wysokiej jakości fotele i pufy i nie wahaj się ich gromadzić. To właśnie one nadadzą charakter Twojemu salonowi – minimalistyczny czy przytulny i z przepychem?

Jeśli chodzi o stolik kawowy, najważniejsze jest znalezienie odpowiedniego kompromisu między estetyką a funkcjonalnością. Może to być klasyczny drewniany model lub Twój stolik kawowy może również mieć elementy szklane lub z pleksi, dzięki czemu zyskuje na oryginalności. Niektóre stoliki kawowe pasują do każdej przestrzeni, inne modele nadają designerski szyk.

Istnieje kilka sposobów na udekorowanie salonu i uczynienie go rodzinnym i przyjaznym miejscem do życia. Oprócz mebli niezbędnych do salonu, powinieneś zainwestować w dodatki, aby dopracować jego styl. Kombinacja obrazów lub luster, tapeta, montaż długiej półki na zdjęcia, zegar ścienny…wszystkie te elementy składają się na charakter naszego salonu. 

Zielona kanapa z ozdobnymi zielonymi poduszkami w kaktusy.
fot.pexels.com

Wybór stołu do Twojego salonu powinien rozpocząć się od określenia potrzeb. Jeżeli masz mały salon, lepiej nie zagracać sobie przestrzeni wielki meblem, a raczej zainwestować w mniejszy, rozkładany stół. Ważny jest też styl Twojego pokoju dziennego. To on określi czy lepiej będzie pasował biały, okrągły stół czy duży, prostokątny z litego drewna.

Kiedy już wybrałeś stół, musisz dobrać do niego krzesła. Obecnie krzesła są integralną częścią wystroju pokoju dziennego. Liczy się nie tylko ich wygląd, który może być prosty, klasyczny lub designerski, ale również komfort. Jeżeli zamierzasz dużo korzystać ze swojego stołu, zadbaj, by Twoje krzesła były wygodne i łatwe do czyszczenia.

Nowoczesny salon z okrągłym szklanym stołem i trzema krzesłami.
fot.pexels.com

Urządzanie salonu to najtrudniejsze zadanie dla wielu. Pokój dzienny to miejsce gdzie spędzamy najwięcej czasu, oglądając telewizję, czytając, jedząc, podejmując gości czy wyprawiając imprezy urodzinowe dla naszych dzieci. Jest to miejsce, w którym każdy domownik powinien czuć się dobrze. Połączenie różnych gustów i stylów bywa niezwykle trudne, ale pamiętaj, że dzięki temu to będzie naprawdę wyjątkowa i spersonalizowana przestrzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here