Zdrowe dziecko urodzone o czasie może zwykle przystosować się do dowolnej butelki. Aby dokonać wyboru, możesz wziąć pod uwagę różne cechy: rozmiar butelki, rodzaj smoczka, różne oferowane szybkości przepływu, łatwość czyszczenia i cenę. Żaden model nie jest lepszy od innego. Możesz więc wybrać według własnych preferencji.

Producenci butelek twierdzą zazwyczaj, że ich produkty mają kilka zalet. Na przykład niektóre butelki zapobiegają połykaniu powietrza przez dziecko, a tym samym zmniejszają gazy i wzdęcia. Inni ułatwiają przejście z piersi na butelkę. Jednak twierdzenia te nigdy nie zostały naukowo udowodnione i są raczej punktem sprzedaży.

Kobieta w ciąży trzymająca butelkę ze smoczkiem.
fot.pixabay.com

Ile butelek mam kupić i jaka powinna być ich pojemność?

Jeśli Twoje dziecko jest karmione wyłącznie butelką, potrzebujesz co najmniej 8 butelek po 250 ml każda. Jeśli jest karmiony piersią, nie musisz mieć więcej niż kilka. Ilość butelek zależy przede wszystkim od Twojego trybu życia. Jeżeli raczej nie oddalasz się od domu wystarczą 4 butelki, natomiast jeżeli prowadzisz aktywny tryb życia lepiej mieć ich więcej.  

Wybór smoczka

Na rynku dostępnych jest wiele smoczków. Niektóre różnią się rozmiarem, kształtem i elastycznością. Smoczek powinien być przystosowany do ssania dziecka. Możliwe, że będziesz musiał wypróbować kilka wzorów, aby znaleźć ten, który preferuje Twoje dziecko. Jeśli przechodzicie z piersi na butelkę, wybierz na początek smoczek dla noworodków, nawet jeżeli dziecko ma już kilka miesięcy. Dzieci ssące pierś mają bardzo dobrze wyćwiczony odruch ssania i może się dławić jeżeli damy mu na początek smoczek z zbyt dużym przepływie.

Którą prędkość wybrać?

W przypadku noworodka zacznij od smoczka o wolnym przepływie. Łatwiej będzie mu nauczyć się pić wolniej. Jeśli wypływ jest zbyt szybki, dziecko może zakrztusić się lub wypluwać mleko z ust. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko wydaje dużo hałasu, gdy połyka lub ma tendencję do popijania dużych łyków, rozważ wybór smoczka o wolniejszym przepływie. Im bardziej rośnie, tym bardziej doceni szybki przepływ. Ważne jest, aby podążać za swoimi potrzebami i tempem.

Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać stan smoczka. Jeśli ma małe łzy lub jeśli zmienia wygląd, zaleca się wyrzucić go i użyć nowego. Generalnie zaleca się wymianę smoczków co 2-3 miesiące użytkowania, zgodnie z zaleceniami producenta.

Przed zakupem butelki sprawdź, czy:

 1) jest kompatybilna ze smoczkiem (jeśli są różnych marek);

 2) można ją łatwo umyć szczoteczką do butelek;

 3) dostosowuje się (rozmiarem i wzrostem) do środków sterylizacji;

 4) jest kompatybilna z urządzeniem podgrzewającym: podgrzewaczem do butelek lub pojemnikiem na gorącą wodę.

Dbanie o butelkę i smoczki

Niezależnie od tego, czy oferujesz dziecku mleko matki czy mleko modyfikowane, staranna higiena butelek jest niezbędna. Zapobiegnie to, między innymi, zapaleniu żołądka i jelit i pojawieniu się grzybów w jamie ustnej dziecka (pleśniawki). Dlatego, zawsze myj ręce przed przygotowaniem butelek, przed karmieniem i przed odciąganiem mleka do przechowywania w butelce.

Przy pierwszym użyciu wysterylizuj wszystkie części butelki.

Aby to zrobić możesz:

  • umieścić części w garnku i zalej wodą. Przykryj i zagotuj wodę. Gotować przez 5 minut.
  • użyj zmywarki – umieść części w górnym koszu i wybierz cykl mycia i suszenia w wysokiej temperaturze. Jednak niektórzy producenci zalecają, aby nie wkładać do nich smoczków lateksowych, aby zapobiec ich zbyt szybkiemu zepsuciu.

Po każdym karmieniu dokładnie umyj butelki . Rozłóż części i opłucz je zimną wodą. Uważaj, aby woda przepływała przez otwory w smoczku. Następnie umyj w gorącej wodzie z płynem za pomocą szczotki do butelek. Wypłucz wszystko wodą, a następnie pozostaw na chłonnym papierze.

Czy butelki należy sterylizować przed każdym karmieniem?

Sterylizacja służy zmniejszeniu ryzyka infekcji, ponieważ skażenie mikrobiologiczne mleka może być źródłem ciężkiej biegunki. Dlatego pielęgnacja butelek różni się nieco w zależności od tego, czy zawierają mleko matki, czy mleko modyfikowane. Rzeczywiście, niektóre składniki mleka matki ograniczają namnażanie się bakterii, a dostępne w handlu preparaty dla niemowląt mogą zostać zanieczyszczone podczas ich wytwarzania. Dlatego butelki, które są używane z mieszanką, muszą być sterylizowane po każdym napoju do 4 miesiąca życia. Jednak niektórzy pediatrzy uważają sterylizację za niepotrzebną, jeśli sutki i butelki są dokładnie czyszczone. Butelki zawierające mleko matki można sterylizować tylko przed pierwszym użyciem.

Jeśli chcesz sterylizować butelki, oto dwie wskazówki:

  1. Miej około 6 do 8 butelek. Będziesz mógł je sterylizować tylko raz dziennie.
  2. Przygotuj butelki na dany dzień z wyprzedzeniem i przechowuj je z tyłu lodówki (nie na drzwiach), gdzie temperatura jest bardziej stała. Ogrzej każdą, kiedy tego potrzebujesz.

Korzystanie z butelki – jak bezpiecznie podgrzać mleko?

Większość dzieci woli pić ciepłe mleko, np. z piersi, ponieważ mleko ma taką samą temperaturę jak ludzkie ciało. To nie czyni go „lepszym” ani łatwiejszym do strawienia. Jest to po prostu preferencja dzieci. Przyjmą zimne mleko w wieku od 10 do 12 miesięcy. Oto kilka sposobów jak bezpiecznie podgrzać mleko:

  • Butelkę wstaw do pojemnika z gorącą wodą na kilka minut, aż będzie letnia, a następnie delikatnie nią potrząśnij. Nie gotuj wody, ponieważ mleko straci swoje wartości odżywcze (dotyczy to zwłaszcza mleka modyfikowanego). Tuż przed podaniem go dziecku sprawdź, czy mleko nie jest zbyt gorące, umieszczając kilka kropel na wewnętrznej stronie nadgarstka. Ponieważ idealną temperaturą jest temperatura ciała, nie powinno się odczuwać różnicy temperatur w kontakcie z mlekiem. Jeśli cię trochę poparzy, oznacza to, że jest za gorąco. Po podgrzaniu mleko można przechowywać przez 2 godziny w temperaturze pokojowej.
  • Używaj podgrzewacza do butelek, które można podłączyć do samochodu i które są wygodne w przypadku podróży. 
  • Używaj termosu – przygotuj sobie zawczasu ciepłą wodę i przechowuj ją w termosie. Gdy przyjdzie czas karmienia, wystarczy przelać wodę do butelki i dodać mieszankę. Jest to szczególnie wygodne w nocy, gdyż wszystko możesz sobie przygotować wieczorem 

Jak zaoferować butelkę?

  • Usiądź wygodnie i trzymaj dziecko w pozycji półsiedzącej z głową w zgięciu łokcia. Od mleka do mleka, możesz zmieniać ramię, którym trzymasz dziecko. Sprzyja to rozwojowi wzroku Twojego dziecka.
  • Upewnij się, że jego głowa jest wyrównana ze środkiem ciała i nie jest odwrócona na bok. Głowa również powinna znajdować się w pozycji neutralnej, ani pochylona do przodu, ani odchylona do tyłu. Ręce i nogi powinny być zgięte w kierunku środka ciała.
  • Upewnij się, że dziecko nie leży na plecach. Kiedy dziecko pije leżąc na plecach, płyn może dostać się do jego uszu, co zwiększa ryzyko infekcji ucha.
  • Skieruj jego twarz w swoją stronę, pieszcząc jego policzek, a następnie potrzyj smoczek kącikiem ust, tak aby otworzył usta.
  • Przechyl butelkę na tyle, aby w smoczku nie było powietrza.
  • Podczas picia możesz dawać dziecku krótkie przerwy.
  • Jeśli Twoje dziecko ma tendencję do dławienia się w pozycji półsiedzącej, możesz spróbować go karmić, kładąc je na boku. Ta pozycja jest podobna do karmienia piersią, a mleko będzie spływać wolniej do ust dziecka. Ułatwia naukę picia przez kilka pierwszych tygodni życia.

    Niemowlak leżący na kanapie i pijący z butelki.
    fot.pixabay.com

Nigdy nie zostawiaj dziecka samego z jego butelką. Mógłby się udusić. Dużo przyjemniej jest też czuć się bezpiecznie w Twoich ramionach i czuć się komfortowo podczas karmienia. To wyjątkowa chwila wspólnoty i zbliżenia między wami. Skorzystaj z tej wyjątkowej chwili, aby przytulić go do siebie, wymienić słowa, spojrzenia i uściski. W wieku około 9 do 12 miesięcy prawdopodobnie będzie w stanie samodzielnie trzymać butelkę pod Twoim nadzorem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here