Inwestycja w zmywarkę musi być to przemyślana decyzja. Budżet, wielkość, zużycie energii, hałas – wszystkie te punkty należy przeanalizować przed przystąpieniem do zakupu zmywarki. Poniżej udzielamy wszelkich porad, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru.

Ręczne mycie naczyń to dla wielu z nas bolesne zadanie. Jest to także źródło konfliktów, dlatego pierwszym, podstawowym, pytaniem jakie powinieneś sobie zadać, to to czy w ogóle potrzebujesz zmywarki. Jeżeli mało gotujesz i częściej stołujesz się na mieście może być to zbędny wydatek. Jeżeli jednak jesteś zapalonym miłośnikiem gotowania, zmywarka może okazać się niezbędna, tym bardziej, że pozwala na utrzymanie kuchni w czystości przez cały czas. Ponadto jest coraz bardziej energooszczędna, a jej użytkownicy oszczędzają ponad 8 000 litrów wody rocznie!

Zmywarka w środku, z szufladą na sztućce, i talerzami.
fot.pexels.com

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki.

Przy zakupie kuchenki, piekarnika, a także zmywarki warto zwrócić uwagę na najważniejsze parametry:

Wielkość  i cena 

Wielkość zmywarki to podstawowy wyznacznik. Możemy kupić największą dostępną na rynku zmywarkę o szerokości 60cm lub mniejszą 45cm. Dla małych kuchni dostępne są również zmywarki kompaktowe. 

Drugim wyznacznikiem jest budżet jakim dysponujemy Ceny za zmywarkę zaczynają się od 800zł. Jeżeli dysponujemy ograniczonym budżetem lepiej nam kupić mniejszą zmywarkę, o zdecydowanie lepszych parametrach, niż dużą, a słabą i głośną.

Szuflada czy koszyk na sztućce

Większość zmywarek ma kosz na sztućce, który jest ruchomy i podnoszony. Szuflada jest zwykle umieszczony w górnej części urządzenia i reprezentuje trzecią komorę. Kosze na sztućce są ruchome i możemy je ustawiać tak jak nam wygodnie lub zrezygnować z niego całkowicie. Ich największą wadą jest fakt, że niektóre sztućce wychodzą z nich brudne, nawet po długim cyklu. Dzięki szufladzie na  sztućce, myte przez nas noże i łyżki nie dotykają się,  więc nie ma ryzyka, że ​​wyjdą brudne. Musisz jednak poświęcić trochę czasu na umieszczenie sztućców w wyznaczonych miejscach co wydłuża ładowanie i rozładowywanie zmywarki. Należy również zauważyć, że szuflada na sztućce stanowi dodatkowy koszt przy zakupie zmywarki.

Programy zmywarki i inne dostępne opcje

Każda zmywarka ma różne programy: „eko”, „szybki”, „intensywny” czy „normalny”. W trakcie użytkowania zmywarki, zauważysz, że właściwie korzystasz z dwóch programów, a zazwyczaj jest to “eco” i “normalny”. Od czasu do czasu użyjesz programu “intensywnego” przeznaczonego do bardzo zabrudzonych naczyń, dlatego ilość programów ma mniejsze znaczenie niż wszystkie dodatkowe opcje takie jak:

  • Opóźniony początek – opcja, która pozwala rozpocząć mycie w żądanym czasie. 
  • AquaStop odcina wodę i zapobiega zalaniu kuchni, na przykład w przypadku przecieku.
  • Kontrolki pokazujące poziom soli i nabłyszczacza.

Klasa energetyczna zmywarki

Etykieta energetyczna umożliwia porównanie zużycia urządzeń gospodarstwa domowego. To jest obowiązkowe. Klasy energetyczne zmywarek wahają się od A+++ do D. Pierwsza to taka, która zużywa najmniej prądu i wody. Dlatego powinieneś preferować modele z tego typu klasą, aby zaoszczędzić pieniądze na rachunkach. 

Hałas zmywarki

Poziom hałasu zmywarki jest ważnym kryterium przy jej zakupie. Podana jest na etykiecie energetycznej w decybelach (dB). W zależności od modelu waha się od 38 do 55 dB. Im niższy poziom, tym cichsza będzie zmywarka. Zmywarka o poziomie hałasu poniżej 45 dB to dobry wybór.

Różne typy zmywarek

Wybór zmywarki wpływa na to czy nasza kuchnia będzie estetyczna i funkcjonalna. W każdej, dobrze urządzonej kuchni, trzeba przewidzieć, który rodzaj zmywarki będzie sprawdzał się najlepiej. Do wyboru masz:

Zmywarka wolnostojąca

Jak sama nazwa wskazuje, wolnostojącą zmywarkę można zainstalować w dowolnym miejscu w kuchni. Posiada ozdobną fasadę i pokrywę górną, którą można usunąć, jeśli chcesz zainstalować ją pod blatem. Konieczne jest jednak oczywiście posiadanie odpływu ścieków, kranu doprowadzającego wodę i gniazdka elektrycznego.

Istnieją dwa rozmiary wolnostojących zmywarek :

  • 60 cm szerokości, 81 do 85 cm wysokości i 55 do 60 cm głębokości. To jest rozmiar standardowy. Może pomieścić co najmniej 12 nakryć i jest idealny dla czteroosobowej rodziny.
  • 45 cm szerokości, 85 cm wysokości i 55 do 60 cm głębokości. Ten typ zmywarki jest idealny, jeśli kuchnia jest mała. W zależności od modelu można umieścić od 9 do 11 kompletów naczyń.

Wbudowana zmywarka

Ten typ zmywarki doskonale komponuje się z meblami kuchennymi. Zmywarki przeznaczone do zabudowy są węższe, płytsze i niższe, ponieważ będą na nie nakładane fronty szafek. Panel sterowania, w takich zmywarkach, mogą być niewidoczny lub widoczny w zależności od modelu.

Kompaktowa zmywarka

Wreszcie kompaktowa zmywarka, zwana także mini zmywarką , ma wymiary 55 cm szerokości, 45 cm wysokości i 50 cm głębokości. Przydaje się w aneksie kuchennym. Możesz umieścić od 4 do 6 talerzy. Ma tylko jedną szufladę. Montowana jest np. pod zlewozmywakiem, w szafce lub bezpośrednio na blacie.

Otwarte drzwiczki do wbudowanej zmywarki. Białe szafki kuchenne.
fot. pixabay.com

Zmywarka to praktyczne i energooszczędne urządzenie. W szczególności docenisz jej zalety po dużej imprezie organizowanej w domu. Wtedy na pewno docenisz fakt, że nie będziesz musiał zmywać naczyń po swoich gościach. Jednak przed zakupem, koniecznie, porównaj kilka opcji, zanim podejmiesz decyzję o zakupie konkretnego modelu zmywarki. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here