Nie zawsze łatwo jest zorganizować swoje wnętrze, aby przygotować miły kącik przed narodzinami maluszka. Możesz umieścić swojego maluszka w pokoju tylko dla niego lub zdecydować się dzielić z nim pokój. W każdym razie są rozwiązania, aby każdy mógł mieć swoją przestrzeń!

Przez pierwsze kilka tygodni w domu możesz chcieć trzymać dziecko blisko siebie, mimo, że wcześniej pięknie urządziliście mu własny pokoik. Masz do wyboru tradycyjne łóżeczka lub dostawne czy przenośne. Istnieje kilka rodzajów łóżeczek mobilnych, dzięki którym dziecko będzie blisko Ciebie w dzień i w nocy. Cokolwiek wybierzesz, musi oczywiście odpowiadać Twoim pragnieniom, potrzebom i Twojemu budżetowi, nie zapominając o uwzględnieniu dostępnej przestrzeni. Krótko mówiąc, osobisty wybór zależy wyłącznie od Ciebie.

Małe łóżka przez pierwsze kilka tygodni

Po 9 miesiącach w przytulnym kokonie brzucha matki maluch będzie umieszczony w małym łóżeczku lub w kołysce. Niektóre modele małych łóżeczek są mobilne, co pozwoli Ci przesuwać łóżeczko zgodnie z Twoimi codziennymi czynnościami. Dziecko będzie mogło spać lub budzić się spokojnie, podczas gdy Ty zajmujesz się swoimi sprawami. Te małe łóżeczka mogą być używane od urodzenia do około 6 miesięcy w zależności od wielkości i wagi Twojego dziecka. Jeżeli masz już zakupione standardowe łóżeczko możesz skorzystać dodatkowo z kilku opcji:

Gondola spacerówki

Jeśli Twój wózek na to pozwala, gondola to świetna ekonomiczna i praktyczna opcja na pierwsze miesiące. Materac jest czasami odchylany (szczególnie w celu odciążenia dziecka, jeśli cierpi na refluks). Dzięki temu po spacerze nie będziesz musiała budzić dziecka, aby położyć je do łóżka. Możesz również łatwo zmienić pokój, aby uspokoić dziecko lub trzymać je blisko siebie.

Kosz Mojżesza

Mały, uspokajający i lekki kosz, który można umieścić w dowolnym miejscu, na noc przy łóżku, w ciągu dnia w salonie, a nawet zabrać w podróż. W zależności od upodobań istnieją modele z przykryciem lub bez. Jeśli chcesz, możesz skorzystać ze wsporników do umieszczenia kosza i trzymania dziecka na wysokości.

Kosz Mojżesza
fot.pexels.com

Kokon do łóżeczka

Jeśli nie chcesz inwestować w łóżko przejściowe, np. z braku miejsca, możesz zdecydować się na łóżeczko, w którym umieścisz specjalną wkładkę. Przytulne i miękkie gniazdko, które zapewni Twojemu dziecku dodatkowy komfort – doskonale sprawdza się w przejściu ze snu w łonie mamy do łóżeczka. Dziecięcy kokon ma miękki materac piankowy otoczony miękką krawędzią ze sznurkiem, dzięki czemu rozmiar można regulować w miarę wzrostu dziecka. Można go używać na sofie, w łóżeczku, na podwójnym łóżku lub w podróży

Rozwiązania stałe

Łóżeczko dostawne

Jest to szczególnie odpowiednia opcja dla matek karmiących. Rodzice z pewnością docenią obecność dziecka w pobliżu, aby mogli łatwo podnieść i nakarmić, gdy dziecko obudzi się w nocy. Może również zamienić się w małą kołyskę. W zależności od modelu może służyć również jako łóżeczko w podróży.

Łóżeczko dostawne.
fot.pexels.com

Kołyska klasyczna lub vintage

Może to być klasyczna kołyska, a może chcesz znaleźć ładną staromodną kołyskę. Niektóre marki oferują również nowe modele z urokiem vintage. Udekorowanie jej ładnym baldachimem dopełni piękną dekorację sypialni. Podobnie jak gondola, kołyska zapewnia kompaktowe łóżko, szczególnie idealne do małych przestrzeni. Jeśli jednak zdecydujesz się na opcję vintage, będziesz musiał znaleźć materac dostosowany do wymiarów, co nie zawsze jest łatwe, ale niezbędne dla bezpieczeństwa Twojego maleństwa.

Łóżeczka dziecięce

Jeśli wolisz zdecydować się na klasyczne łóżeczko od samego początku lub przez następne miesiące, oto dostępne możliwości:

Klasyczne łóżeczko

Istnieje wiele odmian łóżka z drążkami: z malowanego drewna, surowego lub nawet ekologicznego, z mniej lub bardziej designerskimi liniami, tak aby każdy mógł znaleźć swoje szczęście! Większość z nich zapewnia wyższą i bardzo praktyczną pozycję noworodka w pierwszych miesiącach dziecka. Znajdziesz modele we wszystkich cenach i we wszystkich stylach. Z pojemnikami na pościel, szufladami lub nawet przewijakiem.

Łóżeczko tradycyjne.
fot.pexels.com

Łóżeczko ewolucyjne

Zaprojektowane, aby rosnąć wraz z dzieckiem, rozkładane łóżko ma kilka pozycji, aby służyć dziecku przez cały okres jego wzrostu. Łóżeczka ewolucyjne zwykle przeznaczone są dla dzieci od urodzenia do 7 roku życia. Niektóre marki oferują nawet rozmiar mniejszy niż klasyczne rozmiary łóżeczek, które zapewnią dziecku uspokajający mały kokon na pierwsze noce. Łóżko ewolucyjne jest często droższe niż klasyczne łóżeczko. Należy jednak pamiętać, że łóżeczko będzie podążało za dzieckiem przez kilka lat i że z biegiem czasu można nie mieć tych samych gustów lub problemów!

Łóżko Metody Montessori

Możesz także zdecydować się na materac podłogowy, alternatywę, do której zachęca pedagogika Marii Montessori. Ta metoda pozwoli dziecku na swobodny dostęp do swojego łóżka, a tym samym na swobodną eksplorację otoczenia. Ta instalacja ma tę zaletę, że jest niedroga i łatwa do ustawienia lub przetestowania, jeśli dziecko odczuwa taką potrzebę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here