Od urodzenia do pierwszego miesiąca niemowlęta często potrzebują pożywienia, a jedzenie i spanie to ich ulubione czynności. Mleko to jedyne jedzenie, które spożywa, i to przez długi czas, dziecko. Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko jest karmione butelką czy piersią, szybko nauczysz się rozpoznawać jego potrzeby i instynktownie je zaspokajać.
Niezależnie od tego, czy Twoje nowonarodzone dziecko jest karmione piersią, czy butelką, mleko jest wyłącznym pokarmem dla noworodka. Oprócz odpowiedniego nawodnienia mleko matki dostarcza noworodkowi wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych.

Ilości mleka
Po miesiącu, karmienie Twojego dziecka powinno zacząć się regulować. Twoje dziecko zacznie prosić o regularne karmienie. Istnieją jednak zalecane średnie dzienne dawki. I tak od urodzenia do 1 miesiąca niemowlę wypija około 650 ml mleka w ciągu doby, czyli:
- 7 butelek po 90 ml na 24 godziny: 1 butelka = 90 ml wody + 3 miarki mleka.
- 5 do 6 butelek po 120 ml na 24 godziny: 1 butelka = 120 ml wody + 4 miarki mleka.
Jednak liczby te są tylko uśrednione, ponieważ w ciągu jednego miesiąca dziecko może czasami zająć do 8 butelek dziennie. Ważne jest, aby słuchać potrzeb swojego dziecka, aby się do nich dostosować i pozwolić mu przyjmować potrzebne ilości bez narzucania go ani ograniczania. W przypadku, gdy dziecko jest karmione piersią, karmienie piersią odbywa się na żądanie, w związku z czym całkowicie uzależnione jest od potrzeb niemowlęcia.
Czas posiłku
W pierwszych dniach życia karmienia będą stosunkowo częste, ponieważ noworodek częściej pije, ale w niewielkich ilościach, mleko. Następnie częstotliwość karmień będzie się stopniowo zmniejszać. Szybko trzeba będzie rozłożyć posiłki dziecka od 2h30 do minimum 3h, aby dać mu czas na dobre trawienie. Jeśli chodzi o pory posiłków, to mleko można podawać w elastycznych porach, w zależności od apetytu dziecka. Ale nie budź dziecka, aby je nakarmić, chyba że ostatni posiłek był ponad 5 godzin temu lub za radą pediatry (na przykład, jeśli dziecko ma problemy z przybieraniem na wadze). Głód obudzi go całkiem naturalnie i będzie w stanie bardzo dobrze Cię o tym poinformować!
Kiedy Twój noworodek jest głodny
Pamiętaj, że jedynym sposobem porozumiewania się noworodka jest pobudzenie i płacz. Nie musisz więc martwić się płaczem. Twoje dziecko po prostu próbuje wyrazić siebie, abyś mógł interweniować i zaspokoić jego potrzeby, zwłaszcza gdy jest głodne. Niemowlęta karmione piersią lub butelką dość szybko ustalają własny rytm z mniej lub bardziej przewidywalnymi porami posiłków. Ze swojej strony szybko rozszyfrujesz płacz dziecka i nauczysz się przewidywać jego potrzeby żywieniowe.
Jeśli wybrałaś karmienie piersią
Jeśli karmisz dziecko piersią, najlepiej karmić je na żądanie. Oferuj dziecku karmienie piersią tak często, jak cię o to poprosi. Karmienie piersią to wyjątkowy moment, który będzie wymagał od Ciebie jeszcze większej uwagi, aby obserwować i słuchać swojego dziecka, aby dostosować się do jego rytmu.
Przez pierwsze kilka dni dziecko nie daje prawdziwego sygnału głodu. Noworodek ma fazy snu, po których następują fazy czuwania. Warto wykorzystać chwile przebudzenia, aby nakarmić dziecko, które instynktownie będzie ssać. Konieczne jest również upewnienie się, że niemowlę ma od 6 do 8 karmień w ciągu 24 godzin, często kilka razy w nocy, ponieważ nie może znieść długotrwałego postu.
Uważaj: to, że Twoje dziecko płacze, nie oznacza, że jest głodne! Może być na przykład gorący, zimny, potrzebować komfortu i czuć się blisko ciebie lub po prostu śpiący.

Jak długo powinien trwać posiłek noworodka
Jeśli chodzi o długość każdego karmienia, nie ma reguły. Niektóre dzieci połykają porcję mleka z prędkością błyskawicy, inne nie spieszą się i zasypiają na piersi. Wszystko, co musisz zrobić, to dostosować się do jego sposobu odżywiania. Pamiętaj tylko, aby zmieniać strony z jednego karmienia na drugie. Podawaj jedną pierś do jednego karmienia, a drugą do następnego, aby stymulować laktację. Aby się nie pomylić, jeśli nie czujesz dużej różnicy w objętości podczas dotykania klatki piersiowej, mogą Ci pomóc dwa rozwiązania:
- Technika zeszytowa – zanotuj w notatniku czas karmienia, czas jego trwania i podaną stronę
- Technika elastyczna – nałóż gumkę do włosów na nadgarstek, i na koniec każdego karmienia zmieniaj nadgarstek, w zależności od strony. Będzie to twój punkt odniesienia przy następnym karmieniu!
Jeśli Twoje dziecko wydaje się niespokojne, gdy przykładasz je do piersi, pomóż mu znaleźć sutek, aby nie wpadał w zbytnią złość, gdy jest zbyt głodny. Z drugiej strony, jeśli odmawia piersi, nie zmuszaj go, ponieważ dziecko wie, jak słuchać swoich sygnałów sytości.
I pamiętaj: każde karmienie jest wyjątkowym momentem między Tobą a dzieckiem. To chwila dzielenia się, w której poświęcasz się swojemu maleństwu. Wtulony w twoje ramię, czuje się bezpieczny tak blisko ciebie. Aby umilić sobie tę chwilę, tak samo jak jemu, znajdź sobie cichy i wygodny kącik, do którego będziesz przychodzić i siadać przy każdym karmieniu.
Jeśli wybrałaś butelkę
Jeśli Twoje dziecko jest karmione butelką, pamiętaj, aby wybrać mleko wczesne i podjąć kilka poniższych środków ostrożności:
- Do butelki zawsze wlewać zimną wodę (butelkowaną lub z kranu), dozując ilość zgodnie z umieszczoną na niej podziałką.
- Podgrzej butelkę w kąpieli wodnej, w podgrzewaczu do butelek lub w kuchence mikrofalowej.
- Używaj miarki – jedna miarka na 30 ml wody. Tak więc dla butelki 90 ml policz 3 miarki i 4 miarki mleka dla butelki 120 ml
- Przykręć smoczek, a następnie obróć butelkę w dłoniach, a następnie potrząśnij nią w górę i w dół, aby dobrze wymieszać proszek z wodą.
- Zawsze sprawdzaj temperaturę mleka na wewnętrznej stronie nadgarstka przed podaniem go dziecku. Zapobiegnie to ryzyku oparzeń.
Niektóre dzieci połykają swoje butelki w imponującym tempie, inne spędzają tam prawie godzinę, a czasem zasypiają przy nich. Każdy je we własnym tempie! Ale tak czy inaczej, jeśli Twoje dziecko mówi Ci, że nie jest już głodne, odrzucając butelkę, nie zmuszaj go, aby skończył. Z drugiej strony, jeśli Twoje dziecko łatwo kończy butelkę i nadal wydaje się być głodne, nie wahaj się przygotować kolejnej małej butelki 30 ml (1 porcja mleka). A jeśli dzieje się to przez dwa dni z rzędu, zwiększ objętość butelki o 30 ml i przejdź na przykład z 90 do 120 ml. W ten sposób Twoje dziecko będzie stopniowo zwiększać ilość mleka.

Jeśli chodzi o odbijanie się pod koniec posiłku, nie jest to obowiązkowe, niektóre dzieci tak robią, inne nie. Wszystko zależy od tego, ile powietrza połknęło. Niektóre butelki również ograniczają to drugie. Szybko poznasz swoje dziecko i szybko zorientujesz się, czy musi wypuszczać zbyt dużo powietrza, czy nie.
Witaminy, których potrzebuje 1-miesięczne dziecko
Z wyjątkiem dwóch określonych witamin – witaminy D i witaminy K – nie ma uzasadnienia dla suplementacji niemowlęcia. Suplementy witaminowe mogą nawet być szkodliwe: na przykład witaminy A, D, E i K w nadmiarze gromadzą się w organizmie i mogą uszkadzać wątrobę. Jeżeli karmisz piersią, podawaj dziecku witaminę D, która odgrywa istotną rolę w mineralizacji szkieletu dziecka. Pozwala dziecku dobrze związać wapń, aby zagęścić jego masę kostną. Natomiast, w przypadku niemowląt karmionych butelką, ta dodatkowa podaż witaminy D w postaci kropli nie jest konieczna, ponieważ mleko dla niemowląt jest wzbogacone witaminą D.