To niesamowite, jak małe elementy dekoracyjne i dodatki mogą mieć ogromny wpływ na Twój salon. Dywaniki, oświetlenie, poduszki, przedmioty artystyczne i inne akcesoria dekoracyjne mogą odmienić całkowicie pomieszczenie, tylko trzeba wiedzieć, jak mądrze z nich korzystać. Urządzając salon, koniecznie trzeba zaplanować budżet na dodatki, gdyż bez nich Twój salon nigdy nie będzie skończony.

lampka i biały wazon na białym stoliku.
fot.pexels.com

Niestety, akcesoria i dodatki również mogą rozbić przestrzeń. Elementy dekoracyjne to najtańszy sposób na odświeżenie lub nadanie nowego wyglądu pomieszczeniu, ale jeśli nie będziesz ostrożny, mogą one bardzo szybko zagracić Twój salon. Te proste wskazówki, dotyczące wyboru i łączenia dodatków, pomogą Ci w urządzeniu Twojego wymarzonego salonu.

Wybierz jakość, a nie ilość

Produkty produkowane masowo są niedrogie i łatwo dostępne, ale czy naprawdę chcesz wypełnić nimi Swój dom? Unikalne elementy dekoracyjne mogą wyglądać zdecydowanie lepiej w Twojej przestrzeni niż tony małych bibelotów, które nie mają żadnej wartości. Jeżeli jednak lubisz zmieniać swoje otoczenie np. ze względu na porę roku czy okazję, warto zakupić kilka lepszej jakości dodatków, które będziesz wyciągać w odpowiednim momencie, a resztę dodekorować tańszymi przedmiotami. Połączysz wtedy przyjemność, z kupowania akcesoriów do domu, ze stylem.

Wybierz akcesoria o odpowiednich proporcjach

Z pewnością widziałeś domy, w których właściciele omyłkowo wybrali dywan wielkości znaczka pocztowego do pokoju wielkości Koloseum. I te ściany, na których zbyt duże dzieło sztuki jest “zgniatane” na zbyt małej przestrzeni. Przed wybraniem i umieszczeniem dodatków poświęć trochę czasu na przestudiowanie skali i proporcji. Zastanów się także, co najlepiej pasuje do Twojego salonu. Skala i proporcje pomagają stworzyć wygodny saloni i nie kosztują ani grosza.

Połącz tekstury i kolory

Akcesoria świetnie nadają się do wydobywania kolorów i różnorodnych faktur. Akcesoria mogą, i powinny być, używane w celu dodania wizualnego zainteresowania i kontrastu do przestrzeni. Dodatki można też łatwo i niedrogo zmieniać, aby dopasować je do nastroju, stylu i pór roku. Nie bój się łączyć różnych kolorów i faktur, bo w tym tkwi całe piękno dodatków. To tutaj możesz wykazać się kreatywnością i pomysłowością.

Salon z wieloma dodatami, poduszkami, lampą zdjęciami i kwiatami.
fot.pexels.com

Rozważ asymetryczne układy swoich dodatków

Organizując akcesoria dekoracyjne staraj się osiągnąć równowagę zamiast symetrii. Większe dodatki, wazy czy misy, zestawiaj z mniejszymi egzemplarzami. Grupuj również mniejsze przedmioty w nieparzyste liczby, takie jak trzy lub pięć. Zbytnia symetria w salonie może przytłoczyć i stworzyć zbyt “sterylny” klimat.

Rozmiar dodatków jest ważny

Myśl o akcesoriach tak jak o dekoracjach na torcie. Duże dodatki należy wybrać jako pierwsze, oszczędnie, następnie odpowiednio wypełniając przestrzeń poprzez dodanie mniejszych dodatków. Jeżeli nie jesteś pewny, jakie duże dodatki będą pasować, to kilka małych akcesoriów może, po zgrupowaniu, dać wrażenie jednego dużego. Pamiętaj również, aby zostawić trochę miejsca. Wszystkie zakamarki w pomieszczeniu nie muszą być wypełnione dodatkami.

Pomysły na dodatki

Poniżej znajduje się bardzo mała próbka elementów dekoracyjnych, które możesz wybrać, aby spersonalizować i ulepszyć swój salon. Pamiętaj, aby mieszać kolory, rozmiary i tekstury, wybierając elementy o różnej wysokości, szerokości i stylu. Aby uzyskać większy kontrast, możesz połączyć elementy vintage z nowymi. Najważniejszymi dodatkami, tworzącymi klimat salonu, są:

  • Oświetlenie takie jak lampy podłogowe, kinkiety i lampy wiszące
  • Książki
  • Wazony i inne wyroby szklane
  • Świece i świeczniki
  • Kwiaty
  • Lustra, grafiki, zdjęcia i obrazy
  • Dywany
  • Poduszki i narzuty na sofę
Kolorowe poduszki i pomara.ńczowa narzuta na sofę
fot.pexels.com

Wybierając dodatki do swojego salonu, pamiętaj aby zachować umiar. Mniej, lepszej jakości dodatków, stworzy lepszy klimat niż dużo, tanich rzeczy. Wybierając dodatki, zwróć uwagę na ich kształt, kolor, fakturę i wielkość. Nie bój się mieszać kolorów i stylów, ale wszystko musi być zrobione z umiarem i gustem. Baw się nimi, próbuj i wymieniaj, aż znajdziesz idealną kompozycję dla siebie, a Twój salon stanie się Twoją przestrzenią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here