Śpiewasz mu kołysanki, aby go uśpić lub uspokoić, oto inny sposób na naukę dźwięków bez muzyki. Kolorowy i miękki biały szum to neutralne i regularne tło dźwiękowe, które miesza różne częstotliwości na równoważnych poziomach i zmienia się nieco losowo. Miękka zabawka, lampka nocna, poduszka z białym szumem lub inna zabawka do emitowania białego szumu. Obecnie na rynku akcesoriów dla niemowląt rozwinęło się wiele generatorów białego szumu. 

Zanim pozwolisz uwieść się misiowi z białym szumem, przyjrzyj się temu tematowi, aby zrozumieć jego zalety i wiedzieć, czy biały szum jest niebezpieczny dla niemowląt. 

Ziewający noworodek w łóżku z białym misiem
fot.unsplash.com

Co to jest biały szum

Pojęcie „bieli” w białym szumie w rzeczywistości odzwierciedla białe światło. Białe światło jest zdefiniowane jako zrównoważona mieszanka wszystkich kolorów, więc jest białe. Tak więc, przez analogię, możemy łatwo zrozumieć, że biały szum jest również zrównoważoną mieszanką, ale pomiędzy wysokimi i niskimi częstotliwościami wszystkich częstotliwości (częstotliwość jest liczbą zmian fal dźwiękowych w ciągu sekundy). 

Dlaczego dzieci uwielbiają te białe dźwięki

Wielu dorosłych lubi biały szum, gdyż wzmaga koncentrację i zasypianie. Niemniej jednak nadal nie ma badań naukowych, które ujawniłyby i potwierdziły, że biały szum pomaga zasnąć i demonstruje jego uspokajającą moc. Z drugiej strony rozumiemy korzyści, jakie niektórzy znajdą w słuchaniu białego szumu, gdyż dźwięk w tle o stałej głośności pomaga stworzyć cichsze otoczenie. 

Dlaczego? W rzeczywistości stworzenie tła dźwiękowego pozwala słuchowi skupić się na nim, a tym samym ignorować inne pasożytnicze dźwięki: sąsiad powyżej, który chodzi na piętach z lekkością hipopotama, lub ten na ulicy, który rzuca swoimi szklanymi butelkami. Ostatecznie biały szum działa jak bariera dla naszych delikatnych uszu. Ponieważ słyszysz ciągły dźwięk, który ukrywa lub tłumi inne niepożądane dźwięki. Twój słuch jest naturalnie skupiony na tym regularnym dźwięku. 

Wszystkie białe dźwięki

Jest dużo białych dźwięków lub podobnych, które posiadasz w domu…szum telewizora bez telewizji kablowej, szum pralki, a nawet odkurzacza. Wszystkie możesz wykorzystać, aby uspokoić swoje dziecko, ale nie wszystkie mają ten sam urok. Sprawdź sam, które białe dźwięki lubi Twoje dziecko. Pamiętaj, że Twoje dziecko nie musi mieć takiej samej wrażliwości ani takich samych gustów muzycznych, jak jego inni mali koledzy. To, że córka Twoich przyjaciół lubi odgłos deszczu, nie oznacza, że ​​Twoje dziecko będzie miało taką samą wrażliwość. 

Twoje dziecko jest wyjątkowe, więc odkrywaj z nim dźwięki, które lubi, zamiast kupować generator białego szumu bez jego zgody. Pozwól mu posłuchać białego szumu, który planujesz nabyć, zanim kupisz dla niego ten produkt. Może się okazać, że będzie to zbędny wydatek, gdyż Twoje dziecko i tak nie przestaje płakać, pomimo generatora białego szumu.

Rada: Istnieją również aplikacje z białym szumem. Dobry plan aby przetestować różne rodzaj dźwięku. Potrzebujesz tylko telefonu. 

Wskazówki dotyczące słuchania białego szumu: 

Jak długo Twoje dziecko powinno słuchać białego szumu?

Nie ma prawdziwej reguły. Eksperci są zgodni co do tego, że temat należy uznać za skuteczny, jednak nie przeprowadzono jeszcze badań naukowych.  W terapii od 6 do 12 tygodni niektórzy znawcy tematu zalecają słuchanie białych dźwięków przez około 2 godziny dziennie. Z praktycznego punktu widzenia, chodzi o to, aby nie dodawać ograniczeń. Ale raczej poznać dodatkową wskazówkę, która pomoże mu uspokoić się, gdy płacze, uspokoić go, gdy się boi, lub pomóc mu się skoncentrować, aby łatwiej zasypiał. Słuchanie białego szumu przez dziecko jest korzystne dla Was obojga, ponieważ i Ty możesz skorzystać z kojącego i uspokajającego działania białego szumu. Im jesteś spokojniejsza, tym bardziej dziecko to czuje i uspokaja. 

Przy jakiej głośności słuchać białego szumu? 

Jeśli suszarka do włosów lub odkurzacz wydaje białe dźwięki, ich głośność nadal sięga około 80 decybeli. Długotrwała ekspozycja na biały szum przy dużej głośności jest nawet dosłownie torturą spowodowaną deprywacją sensoryczną. Preferuj biały szum, który nie przekracza maksymalnie 50 decybeli, gdyż celem słuchania białego szumu jest odpoczynek i zasypianie. Głośność nie powinna zatem być wysiłkiem dla słuchu, a wręcz przeciwnie, pozwolić dziecku osiągnąć poziom odprężenia umożliwiający sen

Lampka nocna w kształcie kota i śpiące dziecko.
fot.unsplash.com

Dostępne na rynku zabawki z białym szumem

Na rynku dostępna jest cała gama zabawek generujących biały szum. Maskotki, lampki, zawieszki. Ich ceny wahają się od 100zł do nawet 300zł. Najbardziej popularne wśród rodziców są tak zwane misie. Według różnych rankingów, najbardziej popularne marki i zabawki to:

  • WHISBEAR Szumiący Miś 
  • Whisbear Szumiący Króliś Felek
  • Fisher Price Price Price Króliczek Usypianka „Zaśnij ze mną” 
  • Whisbear Whisbear – Szumiący Miś z funkcją CRYsensor
  • Whisbear Szumiący Króliś Friends

Dziecko, które zasypia samodzielnie, jest lepsze

Chociaż białe dźwięki mogą mieć pozytywny wpływ na sen dziecka, nie mogą zastąpić dobrych warunków snu. Rzeczywiście, zgodnie z opinią pediatrów, lepiej, aby dziecko zasypiało samo bez zbyt wielu sztuczek. W przeciwnym razie za każdym razem, gdy się budzi, będzie musiał znaleźć te same warunki, aby ponownie zasnąć. Niektóre miękkie zabawki emitujące białe dźwięki są wyposażone w „inteligentny czujnik snu”, który włącza się ponownie, gdy dziecko trochę się poruszy lub zacznie płakać. W rezultacie powoduje to rzeczywistą zależność dziecka od tych białych dźwięków. Problem w tym, że nie znamy dziś potencjalnie niepożądanych skutków tej zależności. Wciąż brakuje nam perspektywy czasu, aby wiedzieć, czy te białe dźwięki wpływają na jakość snu noworodków. Dlatego nie uzależniaj snu swojego dziecka od białych szumów, jeżeli znajdziesz inne, równie skuteczne, sposoby na wyciszenie go. Zadbaj również o komfort jego wypoczynku poprzez dobre łóżeczko czy oświetlenie. Często nakarmione, zdrowe dziecko, bez objawów kolki, nie potrzebuje dodatkowych “usypiaczy”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here