Opieka nad dzieckiem cierpiącym na kolkę może być bardzo męcząca. W obliczu ciągłego płaczu niemowlęcia można poczuć się bezradnym i sfrustrowanym. Należy zatem pamiętać, że kolka jest zjawiskiem powszechnym i przejściowym. Ponadto nie ma szkodliwych konsekwencji i nie szkodzi rozwojowi dziecka.

Mama pochylająca się na płaczącym noworodkiem.
fot.pexels.com

Co to jest kolka?

Zwykle kolka jest opisywana jako nawracający, regularny atak płaczu u dziecka. Odbywa się co najmniej 3 godziny dziennie, 3 dni w tygodniu, dłużej niż tydzień. Napady zwykle występują o tej samej porze dnia, najczęściej późnym popołudniem lub wieczorem. Kolka jest dość powszechna u małych dzieci i dotyka około 20% niemowląt. Według niektórych badań karmienie niemowląt wyłącznie piersią ogranicza kolki, które częściej występują u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Kiedy dziecko ma kolkę, płaczowi mogą towarzyszyć pewne charakterystyczne zachowania. Twoje dziecko:

  • zaciśnięte pięści 
  • zesztywniałe nogi i mięśnie brzucha. Może również założyć nogi na brzuchu
  • ma twardy żołądek i częste gazy podczas napadu
  • może również wyginać plecy

Kolka nie jest chorobą, ale raczej opisem zachowania. Jedynymi prawdziwymi objawami, które zawsze towarzyszą kolce, jest intensywny i długotrwały płacz. Z drugiej strony dziecko z kolką to zdrowe dziecko. Ma normalny odruch ssania, dobrze pije i nie ma gorączki. Jego stolce są normalne, a on moczy od 6 do 8 pieluch dziennie. Ponadto nadal ma zadowalający przyrost masy ciała.

Jakie są przyczyny kolki?

Rozwój dziecka

Przyczyna kolki często pozostaje tajemnicą. Można to jednoznacznie określić tylko w 5% przypadków. Istnieje jednak kilka hipotez próbujących wyjaśnić pochodzenie. Płacz, spowodowany kolką, to normalna rzecz. Dlatego coraz więcej ekspertów uważa, że ​​kolka jest w rzeczywistości normalnym etapem rozwoju dziecka. Ponadto niektóre dzieci płakałyby bardziej niż inne po prostu z powodu ich temperamentu, który czyni je bardziej wrażliwymi. U tych dzieci płacz, pod koniec dnia, może być spowodowany zbyt dużą stymulacją lub po prostu zmęczeniem.

Niedojrzałość żołądkowo-jelitowa

Ta hipoteza opiera się na fakcie, że dzieci z kolką często podciągają nogi na brzuch i czasami mają gaz. Niektórzy badacze uważają zatem, że niedojrzałość układu pokarmowego i układu nerwowego zakłócałaby funkcjonowanie jelita, powodując tym samym bolesne skurcze u dziecka. Ponadto jelita noworodków mają słabe wchłanianie tłuszczu i składników odżywczych. Badania wykazały również, że dzieci cierpiące na kolkę mają określoną florę jelitową. Dlatego niektórzy eksperci sugerują, że probiotyki mogą być pomocne w łagodzeniu kolki. Jednak dostępne badania na ten temat nie pozwalają jeszcze na stwierdzenie, że są one naprawdę skuteczne.

Alergia pokarmowa

Niektórzy eksperci uważają, że kolkę można wyjaśnić alergią pokarmową u dziecka. Białka mleka krowiego są często krytykowane. Jednak tego typu alergii zwykle towarzyszą inne objawy, takie jak wymioty, biegunka czy wysypka na skórze. Dlatego czasami sugeruje się matkom karmiącym, aby zmodyfikowały swoją dietę i unikały pewnych pokarmów. Takie podejście może być skuteczne w ograniczaniu występowania kolki u niewielkiej liczby niemowląt. Dla tych, którzy podają butelkę komercyjnej formuły opartej na mleku krowim, można by było przestawić się na formuły hipoalergiczne i zobaczyć w niektórych przypadkach korzystny efekt.

Jednak tylko 2-3% dzieci cierpi na alergię na białko mleka krowiego. Ponadto ścisła dieta matek może prowadzić do niedoborów żywieniowych lub odstawiania u dzieci karmionych piersią. Dlatego eksperci zalecają, aby te procedury były zarezerwowane dla niemowląt z poważnym podejrzeniem alergii. Najlepiej również skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie mamy lub zmianą rodzaju spożywanego przez dziecko preparatu.

Migreny

Niektóre badania pokazują, że matki z migreną częściej mają dziecko z kolką. Ponadto więcej dzieci z kolką w późniejszym życiu ma migreny. Jednak naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, co spowodowałoby wtedy płacz dzieci. Jest oczywiście możliwe, że boli ich głowa. Jednak te dzieci mogą być również nadmiernie wrażliwe na hałas i stymulację świetlną.

Jak złagodzić kolkę dziecka?

Nie ma jednego sposobu na złagodzenie kolki u dzieci. Ponadto to, co działa dla jednego dziecka, może nie działać dla innego. Oto kilka pomysłów:

  • Utrzymuj bardzo spokojne otoczenie wokół dziecka i przyciemnij światła
  • Delikatnie kołysz dziecko
  • Noś dziecko w nosidełku lub chuście
  • Wykonaj masaż brzucha, pocierając zgodnie z ruchem wskazówek zegara
  • Unikaj przekarmiania (zbyt wiele butelek lub karmień)
  • Ogranicz wchłanianie powietrza podczas karmienia 
  • W przypadku dzieci karmionych piersią należy podawać tylko jedną pierś podczas jednego karmienia lub tę samą pierś podczas 2 karmień z rzędu, aby dziecko pod koniec karmienia dotarło do tłustego mleka, co może zapobiec kolce.

W takiej sytuacji normalne jest odczuwanie złości. Gniew objawia się w nieprzewidywalnych i niekontrolowanych sytuacjach. Ta emocja nie ma nic wspólnego z byciem złym rodzicem. Jednak ważne jest, aby nie dać się ponieść emocjom i znaleźć sposoby na uspokojenie swojego dziecka.

Mama trzymająca dziecko w ramionach.
fot.unsplash.com

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Zobacz lekarza, jeśli kolki:

  • pojawiają się od pierwszych dni życia;
  • wzrosły po 8 tygodniu życia, lub jeżeli nie zaczęły spadać w ciągu 3 miesięcy życia;
  • występują bez określonego harmonogramu i jeśli nie są większe pod koniec dnia (jak zwykle ma to miejsce w przypadku kolki);
  • zawsze występują w trakcie lub bezpośrednio po karmieniu;
  • są związane z niedomykalnością lub wymiotami i podejrzewasz, że Twoje dziecko już nie je lub że jego przyrost masy ciała zwolnił.

Zobacz także lekarza, jeśli Twoje dziecko:

  • wydaje się nie rozwijać się normalnie (np. słaby kontakt wzrokowy, brak uśmiechu, słabe napięcie mięśniowe);
  • ma gorączkę;
  • ma biegunkę lub krew w stolcu;
  • nie śpi, nie chce pić lub nie zachowuje się jak zwykle;
  • upadł lub został niedawno kontuzjowany.

Objawy te nie są objawami zwykłej kolki – mogą wymagać pilnej pomocy lekarskiej lub być odzwierciedleniem zaburzenia wymagającego pomocy medycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here