Stolik kawowy zajmuje centralne miejsce w Twoim salonie, dlatego nie należy lekceważyć decyzji, jaki stolik kupić. Stolik kawowy musi łączyć wiele parametrów, aby idealnie wkomponować się w pomieszczenie i stworzyć harmonię Twojego salonu.

Drewniany, okrągły stolik kawowy.
fot.pexels.com

Kilka pytań, które należy sobie zadać, aby dokonać właściwego wyboru stolika kawowego

Aby znaleźć idealny stolik kawowy, warto zadać sobie kilka pytań, aby lepiej zorientować się na czym Ci zależy:

  • Jak jest zaaranżowany mój salon? 
  • Jaki styl chcę nadać swojemu wnętrzu: nowoczesny, retro, industrialny itp.?
  • Jaki kształt stolika najlepiej uzupełni obecne meble? Okrągły, prostokątny, kwadratowy?
  • Ile miejsca mam na stolik kawowy?
  • Jak będę korzystać ze stolika kawowego?
  • Jakie są dla mnie ważne aspekty? Łatwość konserwacji? Styl? Dodatkowe przechowywanie?
  • Jakim budżetem dysponuje?

Na ten moment możesz nie znać wszystkie odpowiedzi na te pytania. Jednak z biegiem tego artykułu, pewne rzeczy staną się jaśniejsze. Jeśli właśnie urządzasz swój salon stolik kawowy to jeden z kluczowych mebli w Twoim salonie.

Jaki rodzaj i kształt stolika kawowego wybrać?

Konieczne będzie rozróżnienie między „centralnym” stolikiem kawowym a „pomocniczym” stolikiem kawowym. Centralny stolik kawowy będzie musiał dostosować się do Twojego stylu salonu. Bez względu na swój kształt, okrągły, kwadratowy, prostokątny, będzie musiał uwzględniać otaczające go meble. Dlatego lepiej będzie zdecydować się na prostokątny stół, jeśli planujemy ustawić go w pobliżu narożnika.

W przypadku stolików „bocznych” są one zwykle umieszczane na końcu sofy lub między dwoma fotelami i stanowią wyrafinowaną alternatywę między stolikiem a stołem. Taki stolik kawowy jest na ogół węższy i wyższy niż środkowy niski stolik, który powinien przede wszystkim pasować do Twojej sofy, jej koloru i wysokości.

Kamienny stolik boczny przy sofie, a na nim dwie książki i dwie świece.
fot.pexels.com

Kształt stolika będzie zależał od kształtu Twojego salonu i układu mebli, które zostaną wokół niego ustawione. Weź również pod uwagę łatwość poruszania się wokół stolika kawowego.

  • Okrągły lub owalny stolik kawowy

Te formy stołów zachęcają do dzielenia się i gromadzenia. Są to przyjazne dla użytkownika kształty, które mają ładną powierzchnię, ale nadal umożliwiają swobodny ruch. Bardziej będzie jednak pasował do aranżacji składającej się z kilku mebli np. głównej sofy i kilku foteli.

  • Prostokątny stolik kawowy

Jest to najczęściej spotykany kształt stolika, gdyż szczególnie dobrze dopasowuje się do narożników. Decydując się na prostokątny stolik, wybierz model designerski zgodny ze stylem Twojego salonu. 

  • Kwadratowy stolik

Jeśli Twój salon ma kwadratowy kształt, masz tylko sofę i planujesz używać tego stolika do posiłków, ten kształt stolika będzie najlepszy. To praktyczne i idealne rozwiązanie.

Rozmiar twojego stolika kawowego

Wielkość stolika kawowego będzie zależała od dwóch czynników: wielkości salonu oraz wysokości sof i foteli, które będą w pobliżu. W praktyce jest to kwestia znalezienia kompromisu między użytkowaniem a estetyką. Tak więc, do małego salonu lepiej nada się  przezroczysty stolik kawowy, który doda przestrzeni lub zestaw stolików, do wkładania jeden pod drugi, będzie bardzo elastycznym rozwiązaniem oszczędzającym miejsce. W dużym salonie lepiej będzie wyglądał bardziej masywny, drewniany stolik kawowy. 

Jeżeli chodzi o wysokość stolika kawowego to pamiętaj, że nie powinien on być za wysoki ani za niski w porównaniu z sofą. Jeśli wysokość stolika stanowi dla Ciebie problem zawsze możesz się zdecydować na stolik kawowy z regulacją wysokości i modulować go zgodnie z własnymi potrzebami.

Wybierz odpowiedni materiał Twojego stolika kawowego

Jakość i wytrzymałość Twojego stolika kawowego zależy najczęściej od jakości materiału, z którego został on wykonany. Drewno zawsze będzie bardziej wytrzymałe niż szkło, ale musi pasować do innych drewnianych mebli w Twoim salonie. Dlatego należy unikać nadmiernego mieszania gatunków drewna, ponieważ mogą stworzyć nieprzyjemny efekt wizualny. Szklany stolik kawowy to mebel, którego należy unikać mając w domu małe dzieci, ponieważ jest zbyt delikatny i potencjalnie niebezpieczny. Plastikowe modele często mają bardziej oryginalne kształty i żywsze kolory niż inne rodzaje stolików kawowych i będą łatwe w utrzymaniu.

Salon z kwadratowym, szklanym stolikiem i kremową sofą i fotelem.
fot.pexels.com

Dodatkowe kryteria

Twój stolik kawowy musi dopasować się nie tylko do stylu Twojego salonu, ale także do Twojego stylu życia. Jeżeli potrzebujesz dodatkowego miejsca do przechowywania, warto wybrać stolik z półką pod blatem. Możesz także zdecydować się na model z szufladami, jeśli wolisz ukryć przedmioty codziennego użytku. Niektóre stoliki kawowe są wyposażone w kółka dla większej mobilności, co dla niektórych może być bardzo praktyczne. Cokolwiek wybierzesz, nie zapominaj, że stolik kawowy jest po to, aby Ci służyć. Poświęć więc trochę czasu na znalezienie modelu, który harmonijnie uzupełni Twój salon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here