Kiedy pojawiły się pierwsze kuchenki indukcyjne, była to mała rewolucja. Płyty o wysokiej wydajności, które nie palą się przy dotknięciu, były po prostu cudowne i szybko zaczęły zastępować tradycyjnej kuchenki gazowe. Dlatego też, podczas wymiany płyty kuchennej, normalne jest wahanie się między tymi dwoma możliwościami. Poniżej znajdziesz krótki opis kuchenki gazowej i indukcyjnej wraz z ich wadami i zaletami.
KUCHENKA INDUKCYJNA
Jaka jest zasada działania kuchenki indukcyjnej? Płyta indukcyjna działa w oparciu o elektromagnesy na cewce miedzianej, która przepycha cząsteczki na dnie garnka, dzięki czemu ten zaczyna się nagrzewać . Tylko metale reagują na to prawo fizyczne, natomiast nie dzieje się tak w przypadku ciała ludzkiego, które w związku z tym nie ponoszą żadnego ryzyka w przypadku dotknięcia płyty indukcyjnej, nawet jeśli jest ona włączona.
Zalety i wady kuchenki indukcyjnej
Główną zaletą kuchenki indukcyjnej jest to, że jej płyty pozostają chłodne, nawet gdy jedzenie się nagrzewa. W obecności dzieci w domu jest to świetne, dodatkowe, zabezpieczenie. Jednak dorośli również docenią brak ryzyka oparzeń. Inne mocne strony indukcji to niezwykle krótki czas nagrzewania i moc podobna do gotowania na gazie.
Wadą indukcji jest fakt, że szybka zmiana mocy podczas gotowania jest czasami niemożliwa, szczególnie w przypadku urządzeń z niższej półki. Kolejną wadą jest też fakt, że nie możemy używać na niej wszystkich rodzajów garnków i patelni. Nasze narzędzie kuchenne, muszą być do niej specjalnie dobrane. Istnieje więc ryzyko, że wraz ze z wymianą płyty grzejnej na indukcyjną, przyjdzie nam wymienić garnki i patelnie.
Rodzaje kuchenek indukcyjnych
Obecnie na rynku istnieje wiele różnych rodzajów płyt indukcyjnych. Na przykład płyta grzejna może być podłączona i inteligentna. Dzięki temu może dostosowywać swoją moc grzewczą do gotowanej żywności lub nawet komunikować się bezpośrednio z okapem. Możliwe jest również sterowanie płytą indukcyjną przy użyciu laptopa czy telefonu.
KUCHENKA GAZOWA
Jak działa kuchenka gazowa? Mianowicie, palnik kuchenki jest przymocowany do małego zaworu gazowego, który natomiast podłączony jest do głównej linii gazowej. Po przekręceniu pokrętła zawór otwiera się i gaz zaczyna płynąć. W części, w której rura się rozszerza, znajduje się mały otwór powietrzny, a gdy gaz wchodzi do niej, ciśnienie spada, zasysając tlen do otworu powietrznego. Tlen miesza się z gazem, czyniąc go łatwopalnym. Mieszanina tlenu i gazu przepływa następnie do palnika.
Zalety i wady kuchenek gazowych.
Najważniejszą zaletą gotowania na gazie jest to, że kuchenka gazowa pozwala na większą dokładność. Możemy kontrolować płomień z wielką dokładnością, a zmniejszenie czy zwiększenie jego mocy dzieje się natychmiastowo. Eliminuje to problem, który pojawia się w przypadku płyt indukcyjnych czyli regulacja temperatury. Wiadomo, że osiągnięcie idealnej temperatury i ostygnięcie zajmuje im trochę czasu. Płomień gazowy pozwala również na wizualną kontrolę gotowania. Oznacza to, że przy gotowaniu precyzyjnym, takim jak smażenie steku, gaz pozwala na znacznie większa kontrolę. Dzięki systemowi bezpieczeństwa i zastosowaniu gazu ziemnego ten rodzaj gotowania jest równie ekonomiczny, co bezpieczny.
Drugą ważną zaletą jest fakt, że gaz jest tańszy. Same płyty gazowe są więc najtańszym sprzętem do gotowania i, w przeciwieństwie do płyt indukcyjnych, pozwalają na użycie garnków z wielu materiałów.
Natomiast główną wadą gotowania na gazie jest konserwacja sprzętu. Dlatego pamiętaj o regularnym czyszczeniu kuchenki gazowej za pomocą odpowiednich produktów.
Rodzaje kuchenek indukcyjnych
Na rynku dostępne mamy 3 rodzaje kuchenek gazowych.
- tradycyjna kuchenka gazowa, którą każdy zna. Jest to najpopularniejszy rodzaj kuchenki gazowej. Obecnie są też dostępne bardziej nowoczesne rozwiązania, czyli
- płyta gazowa – działa i wygląda w taki sam sposób jak tradycyjna kuchenka, jednak montuje się ją na blacie. Ten rodzaj płyty daje nam większą możliwość dostosowania kuchni do swoich potrzeb.
- płyta gazowa bez płomieni, której palniki gazowe umieszczone są pod szkłem, dzięki czemu całość wygląda jak kuchenka indukcyjna.
Podsumowując, zarówno kuchenki gazowe, jak i indukcyjne mają swoje wady i zalety, ich wybór, tak jak wybór zmywarki, noży czy innych akcesoriów kuchennych, znacząco może wpłynąć na funkcjonalność naszej kuchni. Warto więc przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw” i podjąć najlepszą dla siebie decyzję, niezależnie czy będzie to kuchenka gazowa, czy indukcyjna. Pamiętaj również, aby wziąć pod uwagę styl w jakim została urządzona Twoja kuchnia. Płyty indukcyjne mają dość nowoczesny wygląd, więc mogą nie pasować wizualnie z meblami utrzymanymi w tradycyjnej estetyce.