Wiele naszych zajęć domowych – gotowanie, sprzątanie, jedzenie, picie, kontakty towarzyskie – odbywają się w kuchni. Dlatego tak ważna jest piękna i funkcjonalna przestrzeń kuchenna. Niezależnie od stylu, organizacja i układ są kluczowymi elementami, aby dobrze urządzić kuchnię. Zapoznaj się z 9 najważniejszymi czynnikami, których powinieneś wziąć pod uwagę, aby uzyskać praktyczny i elegancki projekt kuchni.
Urządzanie mieszkania to trudne zadanie, ale warte wszelkiego trudu. Stworzenie swojej własnej przestrzeni, która będzie współgrać z naszym charakterem, jest wspaniałym wyzwaniem. Urządzenie salonu, łazienki, a przede wszystkim kuchni wpływa na to czy nowe miejsce nazwiemy domem.
1. Umiejscowienie płyty kuchennej i piekarnika
Wybór płyty kuchennej i decyzja czy będzie to sprzęt wolnostojący czy do zabudowy to jedna z pierwszych rzeczy jakie musimy zrobić zabierając się do urządzania naszej wymarzonej kuchni. Każda, dobrze urządzona kuchnia, powinna przestrzegać zasad ergonomii, która nakazuje zachowanie odpowiedniej kolejności stref zgodnie z ruchem wskazówek zegara (dla osób praworęcznych). Ważne jest również przestrzeganie zasad tzw, trójkąta roboczego, a jest to zasada określająca funkcjonalne ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia kuchni: lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej piekarnika. Zgodnie z tą zasadą płyta kuchenna nie powinna znajdować się więcej niż 120- 270 cm od lodówki oraz 120-210 cm od zlewu. Zasad tych powinno się przestrzegać, niezależnie od tego czy mówimy o kuchence gazowej czy indukcyjnej, wolnostojącej czy do zabudowy.
2. Lokalizacja zmywarki
Projektowanie układu kuchni przypomina trochę układanie kostki Rubika. Ze względów hydraulicznych, zmywarkę należy zawsze ustawiać w pobliżu zlewu. Należy również pamiętać, aby nie instalować zmywarki przy ścianie. To znacznie ograniczy dostęp do zmywarki i bardzo utrudni pakowanie i rozpakowywanie.
3. Lokalizacja kosza na odpadki
Kosz używany jest do przechowywania codziennych śmieci domowych, dlatego dobrze jest umieścić kosz na odpadki w kuchni, w miejscu łatwo dostępnym. Najlepiej umieścić go najbliżej wejścia. W ten sposób możesz po prostu wyrzucić coś do kosza, przechodząc obok, zamiast wchodzić do kuchni i przeszkadzać szefowi kuchni w tworzeniu pyszności! Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów koszy na odpadki, również takich do segregacji odpadów.
4. Wentylacja
Najlepszy projekt kuchni blaknie w obecności nieprzyjemnych zapachów kuchennych. Jeśli kiedykolwiek wszedłeś do czyjegoś domu i poczułeś wczorajszą rybę to rozumiesz, jak ważna jest dobra wentylacja. Dobry system wentylacji poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu. Pomaga również w utrzymaniu czystości w kuchni i przedłuża żywotność urządzeń. Warto więc zainwestować w dobry system wentylacji, który sprawia, że gotowanie i spożywanie posiłków jest przyjemniejsze, zwłaszcza jeśli Twoja kuchnia otwiera się na salon lub pokój rodzinny.
5. Odpowiednie oświetlenie
W kuchni najczęściej dochodzi do wypadków i nie ma się co dziwić. Gorące piekarniki, ostre noże i płyty grzejne mogą stanowić zagrożenie dla domu. Z tego powodu dobre oświetlenie w kuchni jest niezbędne. Przy projektowaniu kuchni warto rozważyć kombinację lamp sufitowych, lamp podszafkowych i lamp wiszących. Lampy sufitowe zapewniają ogólne oświetlenie przestrzeni, natomiast lampy wiszące zapewniają bardziej skupione światło. Jeśli masz blaty pod wiszącymi szafkami, możesz pomocne, przy przygotowaniu posiłków, okazać się może oświetlenie podszafkowe. Zapewni ono również oświetlenie tych ciemnych zakamarków.
6. Przestrzeń między szafkami
Jeżeli marzy Ci się wyspa kuchenna warto przed jej kupnem sprawdzić czy, aby na pewno mamy na nią wystarczająco miejsca. Projektując kuchnię, zaleca się pozostawienie co najmniej 1 m powierzchni między dwoma blatami roboczymi. Zapewni to miejsce na otwieranie szuflad i szafek, a także stanie przed zmywarką, gdy jest całkowicie otwarta.
7. Baksplash
Backsplash, czyli przestrzeń pomiędzy blatem kuchennym a wiszącymi szafkami to bardzo istotny element, chociaż zsuwa się na koniec listy priorytetów podczas urządzania kuchni. Jego najważniejszą funkcją jest ochrona ścian przed zabrudzeniami powstałymi w wyniku przygotowywania posiłków. Pomyśl o całej parze, wodzie i tłuszczu w kuchni, a zrozumiesz, dlaczego zainstalowanie tylnej osłony nad płytą kuchenną i blatami to sprytny sposób na utrzymanie kuchni w czystości. O wiele łatwiej jest usunąć tłuszcz z płytek ceramicznych, szkła, metalu czy kamienia.
8. Gniazda w szafkach i nie tylko
Porządne rozplanowanie gniazdek elektrycznych w całej kuchni jest niezwykle istotne, gdyż może wpłynąć na całą funkcjonalność. Obecnie używamy coraz więcej urządzeń. Skromny toster i czajnik już nie wystarczą – mamy ekspresy do kawy, roboty kuchenne i inne sprzęty. Coraz mniej modne staje się również przechowywania tostera czy innych urządzeń wielofunkcyjnych na blacie. Dzisiejszy trend polega na chowaniu sprzętu AGD w szafce. W tym celu musisz upewnić się, że planujesz zainstalować gniazdka elektryczne w swoich szafkach, aby Twoje urządzenia mogły być faktycznie podłączone.
9. Stół kuchenny
Wybierając stół kuchenny musisz przede wszystkim zastanowić się nad dwoma sprawami:
- Po pierwsze – przestrzeń. Jeżeli mamy małą kuchnię to zapewne lepiej zrezygnować ze stawiania w niej stołu, który może znaleźć swoje miejsce w salonie. Jeżeli jednak chcemy mieć stolik w kuchni to trzeba dobrać odpowiednie rozmiary lub zainwestować w stół na kółkach.
- Po drugie – ilość osób. Liczna rodzina będzie potrzebować zdecydowanie większego stołu niż mała. Wielkość stołu należy również dobrać do ilości osób przy nim zasiadających.
Wybierając stół kuchenny trzeba również pamiętać od oborze odpowiednich krzeseł. Dobrą alternatywą dla każdego stołu kuchennego jest wyspa, która z jednej strony służy nam za blat roboczy, a z drugiej za barek śniadaniowy.
Urządzając kuchnię, oprócz powyższych zasad, warto również pamiętać o niezbędnych akcesoriach kuchennych takich jak garnki, patelnie, miski czy nablatowe deski do krojenia. Akcesoria kuchenne możemy mieć schowane lub na wierzchu oraz zamontowane na stałe. Pamiętaj również, żeby ślepo nie podążać za modą. Dobrze urządzona kuchnia to taka, która jest dostosowana do Twoich potrzeb i stylu życia.