Jeśli przystaniesz na chwilkę i się zastanowisz to stół okaże się bardzo istotnym elementem w Twoim domu. Pozwala on całej rodzinie przebywać razem podczas posiłku, niezależnie czy to zwykły obiad, przyjęcie komunijne czy Wigilia. Stół nas jednoczy i łączy. Stół jest też ważny z kilku innych powodów. Umieszczony w salonie, może być oznaką bogactwa i dobrobytu. Stół w naszych domach występuje w różnych formach, dostosowując się do wszystkich pragnień i potrzeb. Jednak wybór odpowiedniego stołu nie zawsze jest łatwy, biorąc pod uwagę mnogość dostępnych opcji. Jak się za to zabrać?
Kolor, kształt i wielkość stołu odgrywają ważną rolę. W rzeczywistości aspekty te mogą wiele powiedzieć o rodzinie i domu, w którym się znajdują. Stoły mają wiele różnych zastosowań, które czynią je bardzo praktycznymi i wygodnymi.

Jak wybrać stół do naszego domu.
Aby dobrze wybrać stół, który sprosta naszym potrzebom i wymaganiom, należy najpierw:
Określić potrzeby
Bardzo łatwo skusić się na piękny marmurowy stół do jadalni, tak elegancki i wyrafinowany. Jednak czy rzeczywiście spełnia on Twoje potrzeby? Czy w domu jest wystarczająco dużo miejsca? A może mały stolik w naszej nowo urządzonej kuchni? Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to określić swoje potrzeby przed dokonaniem zakupu, czyli odpowiedzieć sobie kilka pytań:
- Jak często używasz stołu?
- Jaka jest liczba potrzebnych miejsc?
- Jaki jest rodzaj dekoracji w salonie?
- Jakiego koloru?
- Jak dużo miejsca jest do dyspozycji?
Odpowiedzi na wszystkie te pytania pozwolą dokładnie wyobrazić Ci idealny stół. Przede wszystkim mebel ten musi łączyć w sobie praktyczność i styl. Musi on harmonizować z resztą wystroju, oferując jednocześnie maksymalny komfort.
Określić przestrzeń
Pierwszą rzeczą, którą należy określić jest lokalizacja stołu w kuchni, jadalni czy salonie. Na rynku istnieje wiele modeli stołów spełniających różne potrzeby. Dostępne są stoliki kawowe i stoły jadalniane. W dużym pomieszczeniu doskonale sprawdzi się solidny stół jadalniany, który może być umieszczony w centrum pomieszczenia. W mniejszych salonach lepiej sprawdzi się kwadratowy lub okrągły model, ponieważ oszczędza miejsce.
Ważne jest, aby dokonać dokładnych pomiarów, gdyż konieczne jest pozostawienie około 70 cm wolnej przestrzeni wokół stołu i około 60 cm wolnej przestrzeni za krzesłami, tak aby każdy mógł bez obaw wstać i usiąść. Więc jeżeli nie mamy wystarczająco miejsca możliwe że wystarczy nam praktyczny, rozkładany, podnoszony stolik kawowy.
Określić potrzebne wymiary stołu
Wybór stołu do jadalni zależy nie tylko od wymiarów salonu, ale także od liczby osób, które zwykle przy nim zasiadają. Jeżeli często przyjmujemy gości, a mamy mało miejsca w salonie, warto zainwestować w rozsuwany stół, który po rozłożeniu oferuje dodatkową przestrzeń. Aby poznać idealne wymiary stołu jadalnego, w zależności od liczby, osób należy liczyć około 45 cm na osobę.
Różne modele stołów do jadalni
Wybór modelu zależy w dużej mierze od naszego stylu życia. Czy organizujemy dużo imprez domowych? A może jesteśmy typem ludzi, którzy więcej czasu spędzają z książką na sofie? Dobrze dobrany stół zależy przede wszystkim od indywidualnych upodobań, choć należy wziąć pod uwagę pewne praktyczne parametry i kształt:
- Klasyczny stół do jadalni – jest to standardowy model stołu do jadalni. Może być kwadratowy okrągły lub prostokątny i zazwyczaj jest nierozkładany.
- Stół rozkładany -ten typ stołu wyróżnia się swoją modułowością i możliwością rozbudowy. W tym celu wyposażony jest w przedłużacze, które można rozłożyć lub zamontować pomiędzy jego dwoma końcami. Jego główną zaletą jest oszczędność miejsca. Bez nadstawek, stół ten można łatwo ustawić w rogu pokoju. Po rozłożeniu nadstawek z łatwością pomieści dużą liczbę gości.
- Podnoszony stolik kawowy – idealny do małych pomieszczeń, ten stół do jadalni jest niski i wyposażony w mechanizm umożliwiający regulację wysokości.
- Okrągły kształt – jest najbardziej przytulny, ponieważ wszystkie osoby przy stole widzą się nawzajem. Pojedyncza noga centralna pozwala na dodanie dowolnej ilości krzeseł.
- Prostokątny kształt – zapewnia maksymalną przestrzeń jadalną.
- Kwadratowy kształt – jest odpowiedni dla małych przestrzeni i par.
Wybór materiału, z którego wykonany jest stół jadalny
Wybór materiału zależy w dużej mierze od stylu naszego domu. Do współczesnego wnętrza należy preferować białe lub szare lakierowane stoły o czystych liniach. Do wnętrza o industrialnym wystroju idealnie pasuje stolik ze szczotkowanego metalu. W skandynawskiej atmosferze, naturalne drewno jest idealnym wyborem, aby wnieść nutę autentyczności i serdeczności. Natomiast aby nadać wnętrzu lekkości, należy preferować szkło…

Oprócz estetyki, należy również wziąć pod uwagę łatwość konserwacji lub trwałość materiału, z którego wykonany jest stół do jadalni:
- Stół z hartowanego szkła – uniwersalny materiał, jakim jest szkło hartowane, najczęściej łączony jest z drewnem lub metalem. Materiał ten idealnie nadaje się do nowoczesnej jadalni. Wizualna lekkość, jaką daje szkło, jest szczególnie odpowiednia dla przestronnych i jasnych pomieszczeń. Materiał ten jest atrakcyjny ze względu na swój wygląd, ale z drugiej strony szkło hartowane jest wrażliwe na odpryski, zadrapania i plamy. Trzeba również dbać o czystość takiego stołu, żeby zawsze wyglądał atrakcyjnie. Taki stół nie sprawdzi się w domach, w których są dzieci.
- Stół z litego drewna – drewno jest ponadczasową opcją, którą można wpasować w każdy styl. Materiał ten jest przede wszystkim ceniony za swój naturalny i ciepły wygląd, a do tego meble wykonane z drewna są solidne i trwałe. Jego wadą jest wrażliwość na wodę i ciepło. Ponadto, aby drewno przetrwało lata, musi być regularnie impregnowane.
- Stół z płyty MDF – płyta MDF, wykonana z włókien drzewnych o średniej gęstości i kleju ma tę zaletę, że jest dostępna w wielu kolorach. Nadaje się do czystej i nowoczesnej dekoracji, materiał ten jest odporny na wilgoć i łatwy w utrzymaniu. Z drugiej strony, jest mniej odporny na zarysowania i zdecydowanie mniej trwały. Natomiast stoły i stoliki z płyty MDF świetnie sprawdzają się dla rodzin z dziećmi. Jest tańszy i łatwiej go wymienić w przypadku uszkodzeń czy zarysowań markerem niezmywalnym…
- Stół z kamienia naturalnego – granit, marmur, łupek lub wapień to wszystko kamień naturalny, który nadaje szykowny i wyrafinowany wygląd stołu. Trwałość, odporność na wilgoć i ciepło to jego główne zalety. Z drugiej strony są to zazwyczaj ciężkie, duże i drogie meble, więc nie sprawdzą się wielu domach.

Urządzanie salonu, jadalni czy kuchni wymaga przygotowania i planu. Nasz dom to nasza przestrzeń, więc trzeba ją zagospodarować z rozsądkiem. Stół, niezależnie czy postawiony w kuchni czy salonie, wpływa na funkcjonalność pomieszczenia. Powinniśmy dobierać go do pokoju, tak jak dobieramy nóż do krojenia czy miskę do potrawy. Zły garnek czy zepsuta waga kuchenna potrafią zepsuć najlepsze danie. Tak samo źle dobrany stół może oszpecić nawet najpiękniejszy salon.