Czy potrzebujesz mieć w domu piekarnik? A może wystarczy kuchenka mikrofalowa czy mały piecyk elektryczny? Wprawdzie większość z nas nie wyobraża sobie, dobrze wyposażonej i urządzonej kuchni bez piekarnika, jednak przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na pytanie: jak często używasz piekarnika i jakie rodzaje przepisów gotujesz? Aby wybrać odpowiedni piekarnik do zabudowy, musisz przede wszystkim wybrać taki, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i nawykom kulinarnym. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc.

Dziewczyna robiąca pizzę w małym piecyku elektrycznym
fot.pexels.com

Odkąd coraz popularniejsze stały się płyty grzejne, indukcyjne bądź gazowe, posiadanie piekarnika w kuchni nie jest już konieczne. Dlatego, decydując się na zakup płyty, musimy zdecydować czy piekarnik do zabudowy będzie nam przydatny i i jaki wybrać.

Rodzaje piekarników do zabudowy według sposobu grzania

Rodzaj ciepła jest niewątpliwie głównym kryterium do uwzględnienia przy zakupie piekarnika do zabudowy. Istnieją 3 rodzaje, z których każdy ma swoją specyfikę.

Naturalna konwekcja 

Kiedy mówimy o konwekcji to mówimy o niezakłóconym przepływie powietrza do piekarnika przez specjalnie zainstalowane grzałki. Każdy piekarnik posiada 2 grzałki, jeden umieszczony na górze, a drugi na dole, co umożliwia wydajne gotowanie potraw. Ten typ piekarnika jest bardzo łatwy w obsłudze, a steruje się nim za pomocą prostego termostatu.

Piekarnik wielofunkcyjny

W ramach tej rodziny piekarników istnieją 2 kategorie: piekarnik z mieszanym powietrzem i piec konwekcyjny.

  • Piekarnik z obiegiem powietrza grzeje podobnie jak tradycyjny piekarnik (góra i dół), jednak w dnie komory tego piekarnika, znajduje się śmigło, które umożliwia mieszanie powietrza w komorze. Ten system zapewnia szybkie gotowanie, a przede wszystkim równomierne rozprowadzanie ciepła.
  • Piekarnik z obiegiem obrotowym oferuje takie same właściwości, jak piekarnik z obiegiem powietrza. Opór, jaki wytwarza się dzięki specjalnemu systemowi, znajdującemu się w dnie wnęki, sprawia, że ciepło jest wdmuchiwane do piekarnika, co zapewnia idealnie jednorodne rozprowadzenie ciepła. Zaletą tego systemu jest to, że umożliwia on jednoczesne gotowanie różnych potraw, na różnych poziomach, bez żadnej mieszanki zapachowej czy smakowej. Możesz jednocześnie upiec kurczaka na niedzielny obiad i sernik na deser. Wygodne i ekonomiczne

Pojemność piekarnika do zabudowy

W zależności od sposobu gotowania i potrzeb rodziny możesz potrzebować piekarnika o większej lub mniejszej pojemności. Pojemność piekarników można podzielić na 3 kategorie:

  • Mała objętość – ogólnie w tej rodzinie są piekarniki o pojemności poniżej 50 litrów, ze szczególnym uwzględnieniem piekarników kompaktowych (od 38 do 45 l)
  • Pojemność standardowa od 50 do 64l – ta pojemność piekarnika zapewnia bardzo dobry komfort użytkowania. Upewnij się, że wszystkie Twoje naczynia, nawet te największe, się  zmieszczą. 
  • Duża pojemność od 70l – przy takiej objętości nie ma wątpliwości, że będziesz w stanie gotować kilka potraw jednocześnie
Klasyczna. beżowa kuchnia z piekarnikiem do zabudowy ze stali nierdzewnej.
fot.pexels.com

Styl Twojego piekarnika

Aby idealnie dopasować się do Twojej kuchni, istnieje kilka kolorów i stylów piekarników do zabudowy. Jest coś dla każdego, od klasycznej bieli do współczesnej szarości, czerni czy stali nierdzewnej. Należy pamiętać, żeby dobrać piekarnik do innych sprzętów, które już posiadamy w kuchni, takich jak zmywarka czy płyta kuchenna. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here