Coraz więcej osób chce pomóc środowisku, w wyniku czego segregacja odpadów staje się coraz popularniejsza. Nasza wiedza o ekologii znacznie wzrosła, a chęć ochrony środowiska jest coraz bardziej widoczna w wielu domach. Poniżej odpowiadamy na pytanie, jak najłatwiej segregować śmieci w domu i co zrobić, by w ogóle zmniejszyć ilość produkowanych przez nas odpadów.

Dobrze jest segregować śmieci, ale jak sobie z tym radzić w domu? Właściwie jest na to proste rozwiązanie, a mianowicie zakup oddzielnych koszy na śmieci lub jednego kosza, składającego się z kilku przegródek. W ten sposób w jednym wiadrze zbierzesz plastik, papier i odpady nie nadające się do recyklingu. Na rynku istnieje wiele różnych koszy na śmieci – podwójne, które składają się z dwóch komór, jak i potrójne. Jeżeli jednak nie chcemy inwestować w specjalny kosz na odpadki, można po prostu kupić kolorowe wiaderka:

 • żółte – plastik i inne tworzywa sztuczne – butelki na mleko, kartony, puszki, puszki, lakiery do włosów i dezodoranty
 • zielone  – resztki jedzenia
 •  niebieskie – pudełka kartonowe, czasopisma i gazety
 • zwykły kosz- pieluchy dziecięce, słoiki po jogurcie i inne produkty nienadające się do recyklingu

W dobrze urządzonej kuchni, umiejscowienie kosza na odpadki jest równie istotną kwestią, jak umiejscowienie zmywarki czy kuchenki. Jeżeli mamy małą kuchnię zdecydowanie lepiej sprawdzą się pojemniki kilkukomorowe niż oddzielne kosze.

Cztery kosze na odpadki do recyklingu - zielony, żółty, pomarańczowy i niebieski.
fot. pixabay.com

7 kroków, jak zmniejszyć ilość produkowanych śmieci

 1. Zamiast plastiku używaj płóciennych toreb ten niewielki zabieg znacznie zmniejszy ilość odpadów, które wnosisz do domu.
 2. Nie używaj napojów butelkowanych, chyba że musisz zainwestuj w dzbanek z filtrem, a nie tylko zmniejszysz ilość produkowanych śmieci, ale również zaoszczędzisz pieniądze.
 3. Zmniejsz zużycie papieru poproś o wysyłanie rachunków na maila, kupuj prenumeraty online, drukuj dwustronnie… 
 4. Rozważ zrobienie własnych domowych środków czyszczących i detergentówa jeżeli jest to za trudne, to przynajmniej postaraj się uzupełnić detergentami, butelki które już masz
 5. Przekaż przedmioty, jeśli to możliwe – jeśli masz starą odzież, elektronikę lub inne przedmioty, których nie chcesz, ale nadal są w przyzwoitym stanie, oddaj je zamiast wyrzucać do kosza.
 6. Ponownie wykorzystuj pojemniki – trwałe pojemniki mogą być wielokrotnie używane, zanim będą musiały być wyrzucone i poddane recyklingowi. Wszystko zależy od Ciebie i Twojej wyobraźni.
 7. Zachowaj resztki jedzenia i ścinki podwórka z kosza – jeśli masz taką możliwość to nie wyrzucaj resztek jedzenia, tylko zamieniaj je w kompost, który możesz wykorzystać w swoim ogrodzie.
Fragment kosza na śmieci i pogniecione kulki papieru.
fot.pexels.com

Obecnie, segregacja śmieci jest bardzo ważna, gdyż ilość produkowanych przez nas śmieci jest zatrważająca. Rodziny z dziećmi automatycznie produkują więcej odpadów niż pary czy single, dlatego warto uczyć nasze pociechy od samego początku dbania o ekologię. Kolorowe kosze na odpadki, tak jak przyjazne dzieciom akcesoria kuchenne, nie tylko spełnią swoją funkcję, ale też będą dla nich dodatkową atrakcją. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here