Masz przetłuszczające się włosy? Nie panikuj, to nie jest klęska. Dziś jest wszystko, czego potrzebujesz, aby się tym zająć. Wystarczy, że użyjesz odpowiedniego produktu we właściwy sposób. Postępuj zgodnie z naszymi radami, aby nadać włosom piękny, lśniący i zdrowy wygląd.

Dziewczyna stojąca tyłem i bawiąca się swoimi krótkimi blond włosami.
fot.unsplash.com

Tłuste włosy, ale dlaczego?

Przetłuszczanie się włosów jest spowodowane zaburzeniem pracy gruczołów łojowych odpowiedzialnych za wydzielanie sebum. Naturalna substancja tłusta, sebum, natłuszcza włosy i chroni je przed zanieczyszczeniami. Kiedy jest wytwarzany w nadmiarze, uwidacznia się we włosach i na skórze. Ten trend przetłuszczania się skóry głowy dotyczy co czwartej kobiety. Przetłuszczone włosy są lśniące, ciężkie, przyklejają się do skóry głowy, nawet już dzień po umyciu szamponem.

Zjawisko to może mieć podłoże genetyczne, ale stres, nerwowość, niezrównoważona dieta lub dieta bogata w tłuszcze nasycone, nieodpowiednie szampony czy nadmierne stosowanie odżywek, mogą uwydatnić problem. Niezależnie od tego, czy masz włosy kręcone, cienkie czy grube, blond czy ciemne, ważne jest, aby określić rodzaj włosów przetłuszczających się. Pomoże Ci to lepiej dbać o włosy.

Jak radzić sobie z przetłuszczającymi się włosami

Podstawą kuracji przeciw przetłuszczaniu się włosów jest dobór odpowiedniego do tego rodzaju włosów szamponu lub ultra łagodnego szamponu o neutralnym pH, aby ich nie atakować. Możesz je myć tyle razy, ile chcesz, gdy tylko poczujesz taką potrzebę. Codzienna pielęgnacja zależy bardziej od rodzaju włosów niż od faktu, że się przetłuszczają. Ważne: włosy przetłuszczające się myj niewielką ilością szamponu

 Właściwe działania dla włosów przetłuszczających się:

  • Zrób lekki i szybki masaż skóry głowy przed myciem w celu pobudzenia mikrokrążenia
  • Spłukuj włosy zimną wodą, aby uelastycznić włosy i nadać im połysk
  • Osusz włosy ręcznikiem frotte, aby usunąć nadmiar wody
  • Użyj suszarki w niskiej temperaturze, trzymając ją 15 cm od włosów. 

Czego musisz unikać:

  • Szamponu dla niemowląt i dzieci. Choć bardzo delikatny to nie jest odpowiedni dla nastolatków i dorosłych
  • Energicznego pocierania głowy paznokciami podczas mycia szamponem, co przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego
  • Za gorącej wody
  • Osuszania włosów poprzez tarcie ich ręcznikiem
  • Szamponów, które są zbyt agresywne dla skóry głowy
  • Bardzo gorącego strumienia powietrza Twojej suszarki

Jak stylizować przetłuszczające się włosy?

Nigdy nie używaj metalowego grzebienia na mokrych włosach, zamiast tego weź plastikowy. Zęby powinny być okrągłe i gładkie, aby nie uszkodzić łusek suchych włosów. Zapomnij o grzebieniach i szczoteczkach, z cienkimi i ciasnymi zębami, które uaktywnią wydzielanie sebum. Unikaj żeli do stylizacji. Zapomnij o olejkach, które nadają włosom blasku, ale je obciążają.

Tłuste korzenie, suche końce, można leczyć!

Z powodu zbyt mocnego farbowania, rozjaśniania lub suszenia, sebum nie jest w stanie dotrzeć do naszych suchych końcówek. Jednak pielęgnacja suchych końcówek jest konieczna, mimo przetłuszczającej się nasady włosów. Dlatego pamiętaj, aby odżywiać końce nawilżającymi olejkami i maseczkami. Staraj się również nie dotykać skóry głowy, ponieważ im bardziej aktywujesz krążenie, tym więcej sebum wypływa na powierzchnię skóry głowy.

Dziewczyn zanurzona w wodzie tak, że widać tylko twarz.
fot.unsplash.com

Włosy przetłuszczające się są zazwyczaj uciążliwe, gdyż wymagają częstego mycia. Na szczęście na rynku dostępne są produkty, które skracają stylizację takich włosów, a jest to między innymi suchy szampon. Pamiętaj też, że jeżeli chcesz zachować dłuższą świeżość włosów, warto spryskać je lekkim lakierem do włosów. Nie tylko utrzymuje on fryzurę, ale również zapobiega on zbytniemu przetłuszczaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here