Podobnie jak skóra, włosy potrzebują odpowiednich produktów. Nie ma więc mowy o myciu ich czymkolwiek. Jak dobrać odpowiedni szampon do rodzaju włosów? Co należy zrobić, aby uzyskać optymalne mycie i zdrowe włosy? Wszystkie najważniejsze informacje, w jednym miejscu.

Dziewczyna z czerwonymi włosami trzymająca w ręce szampon i odżywkę.
fot.unsplash.com

Włosy są bardzo różnorodne i mogą nawet zmieniać się z biegiem lat w zależności od naszego środowiska i stylu życia. Niezależnie czy masz włosy przetłuszczające się, normalne, siwe czy kręcone , aby lśniły, trzeba o nie odpowiednio dbać. A wszystko zaczyna się od mycia. Ponieważ produkt do włosów przetłuszczających się nie wyleczy problemu przesuszonych włosów, nie ma sensu stosować go do tego rodzaju włosów. A wręcz przeciwnie. Używanie nieodpowiedniego szamponu może nawet uszkodzić włosy. Najpierw więc musisz zidentyfikować rodzaj swoich włosów, aby użyć odpowiedniej pielęgnacji.

Jaki szampon wybrać w zależności od rodzaju włosów?

Włosy przetłuszczające się 

Aby pozbyć się nadmiaru sebum charakteryzującego włosy przetłuszczające się, postaw na szampon oczyszczający (na bazie składników takich jak glinka, rozmaryn, a nawet pokrzywa, znany ze swoich właściwości absorbujących i regulujących wydzielanie sebum), ale łagodny, który nie pobudza gruczołów łojowych. Pamiętaj też, że codzienne mycie włosów im nie służy. Szampony i zabiegi należy rozstawić tak, aby nadmiernie nie pobudzać gruczołów łojowych, a tym samym nie wytwarzać sebum w skórze. W przypadku okazjonalnej potrzeby, można użyć trochę suchego szamponu, aby wchłonąć tłuste pozostałości.

Włosy suche

W przeciwieństwie do włosów przetłuszczających się, włosy suche nie mają wystarczającej ilości sebum, a co za tym idzie nawilżenia. Krótko mówiąc, potrzebujesz produktu, który dogłębnie odżywi włókno włosa, aby zapobiec jego łamliwości i rozdwajaniu się. Do tego typu włosów najlepiej sprawdzają się formuły nawilżająco-odżywcze na bazie olejów (arganowy, kokosowy, z awokado) lub nawet masło shea. Produkty zawierające składniki, takie jak ceramidy, są również dobrym rozwiązaniem do napinania łusek włókna włosa.

Włosy mieszane 

Włosy mieszane łączą w sobie troszkę włosów przetłuszczających się i suchych, czyli połączenie przetłuszczających się cebulek oraz suchych i łamliwych końcówek. Ten problem dystrybucji łoju między korzeniami i końcówkami może mieć różne pochodzenie (dziedziczność, hormony, środowisko, dieta itp.). Na szczęście istnieją szampony specjalnie opracowane do pielęgnacji tego typu włosów. Do tego typu włosów zaleca się również użycie szamponu o neutralnym pH, który nie zaszkodzi włosom.

Rada: Możesz też wprowadzić pielęgnację dwutorową – suche końcówki zabezpieczać przed myciem odżywką (nakładamy ją tylko długości i na końce, aby nie natłuszczać skóry głowy), a następnie umyć przetłuszczające się cebulki łagodnym szamponem oczyszczającym. Spłukać i ewentualnie jeszcze raz nałożyć odżywkę, maskę czy olejek na same końcówki.

Włosy farbowane

Osłabionym przez chemikalia włosom farbowanym potrzebne są odżywcze szampony, które również pomaga utrzymać kolor. Aby uzyskać lśniące włosy o żywych kolorach, wybierz formuły ochronne. Pamiętaj też, aby stosować szampony wzmacniające kolor – szamponu na bazie henny (do brązowego koloryzacji) lub fioletowy (do włosów blond). Szampony takie powinny być stosowane nie częściej niż raz w tygodniu.

Włosy normalne

To, że masz włosy normalne, nie oznacza, że ​​nie powinieneś o nie dbać. Nawet jeśli ich utrzymanie jest trochę łatwiejsze, zasługują również na opiekę dostosowaną do ich charakteru. Dla pięknych, elastycznych i jedwabistych włosów używaj raczej łagodnych szamponów (aby nie uszkodzić skóry głowy), które usuwają zanieczyszczenia i uelastyczniają je. Pamiętaj również o regularnym wykonywaniu niewielkiego masażu skóry głowy, aby dobrze ją nawodnić.

Butelki z kosmetykami do włosów.
fot.unsplash.com

Szampon i odżywka są ważnym czynnikiem naszej codziennej pielęgnacji włosów. Dobierz produkty do rodzaju włosów jakie posiadasz. Pamiętaj też, że w zależności od pogody Twoje włosy mogą wymagać specjalnego traktowania, np. kiedy dużo przebywasz na słońcu. Produkty do stylizacji włosów również wymagają odpowiedniego dobrania, gdyż źle stosowane, i nieodpowiednie dla Twoich włosów, mogą tylko zaszkodzić Twojej fryzurze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here