Jaki masz typ włosów i co najważniejsze, czy dobrze o nie dbasz? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, wypełnij nasz test i poznaj nasze porady dostosowane do Twojego rodzaju włosów. 

Włosy suche, przetłuszczające się, normalne lub mieszane, typy włosów są prawie tak różne i różnorodne, jak ludzie. Czy twoje włosy są w cienkie czy grub? Czy są kręcone, falowane, proste? Farbowane a może naturalne? A może masz siwe włosy? Bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę swój rodzaj włosów.

Na szczęście produkty do włosów są coraz bardziej ukierunkowane na dostosowanie się do każdego problemu z włosami (grubość włókna, gdy brakuje objętości; suchość lub kruchość, gdy włosy są zniszczone lub typu afro; nadmiar sebum, gdy są tłuste lub mieszane). Szampony, odżywki, serum, olejki, maski. Znajdziesz produkt dostosowany do każdego problemu, aby dostosować codzienną pielęgnację do każdej struktury i rodzaju włosów. Ale nadal musisz znać swój typ włosów, aby wybrać odpowiednie produkty. Czy więc prawidłowo zidentyfikowałaś swój typ włosów i podjęłaś właściwe działania, aby o nie zadbać? Jeśli nie jesteś pewna, nie panikuj.

Właściwe działania, aby zadbać o włosy

Jest wiele rodzajów włosów, ale bez względu na to, jakie są Twoje włosy, wszystkie zasługują na to, aby je pielęgnować. Małe przypomnienie podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby włosy były w doskonałej kondycji i w pełni zdrowia.

  • Mycie

Szampon jest istotnym krokiem w procedurze mycia włosów.

Jak prawidłowo myć włosy? Idealnym rozwiązaniem jest mycie włosów średnio co dwa dni, aby uniknąć zaatakowania skóry głowy środkami myjącymi, które mogą stać się przyczyną naszych problemów, jeśli są używane zbyt często. Zbyt częste mycie włosów może bardziej szkodzić niż pomagać. Dobra rutyna dotycząca włosów to także rutyna, w której uważaj, aby nie myć głowy zbyt często, gdy nie jest to konieczne.

Od strony praktycznej, po zmoczeniu włosów wystarczy wlać niewielką ilość szamponu (oczywiście dostosowanego do rodzaju włosów!) w dłoń i nałożyć go na skórę głowy, aby opuszkami palców spienić produkt na poziomie nasady, pamiętając o delikatnie pocierać okolice za uszami i na szyi. Po spłukaniu szamponu użyj odżywki (ponownie wybierz ją w zależności od rodzaju włosów), aby łatwiej rozczesać i odżywić włosy. Dokładnie spłucz, ponieważ ten zabieg na włosy ma tendencję do obciążania ich. Możesz zakończyć ten krok wodą do płukania przygotowaną z octu jabłkowego i cytryny – pozostaw na kilka minut na wilgotnych włosach, a następnie spłucz po raz ostatni zimną wodą. Jest to idealny domowy środek, aby Twoje włosy lśniły.

  • Suszenie włosów

Często pomijany krok w rytuale pielęgnacji włosów, suszenie, jest również bardzo ważny. Przede wszystkim susząc włosy lepiej nie pocierać ich ręcznikiem, aby ich nie uszkodzić i nie splątać. Pamiętaj, że mokre włosy są bardzo delikatne, a energiczne gesty mogą mieć katastrofalny wpływ na ich kondycję. Dlatego też lepiej jest z grubsza rozplątać włosy palcami zaraz po umyciu szamponem, niż od razu szczotkować włosy, ponieważ szczotkowanie jest zbyt agresywne.

Jeśli używasz suszarki do włosów, zamiast pozostawiać włosy do wyschnięcia, nie ignoruj ​​zabiegu termoochronnego (ten inteligentny produkt  chroni włosy przed gorącem) i pamiętaj aby używać urządzenia ustawionego na średnie lub minimalne ciepło. Swoje suszenie zawsze kończ w trybie zimnego powietrza. Jest to idealny tryb, aby skrócić czas suszenia w wysokiej temperaturze i utrwalić fryzurę.

  •  Odżywianie

Aby dogłębnie odżywić i wyeksponować włosy, oprócz niezbędnego duetu pielęgnacyjnego, na który składa się szampon i odżywka, warto zadbać o ich intensywniejszą pielęgnację. Maskę do włosów, należy dobrać tak, aby kuracja była dostosowana do konkretnego problemu. Jeśli Twoje włosy są suche lub zniszczone, zdecyduj się na ultra odżywczą maskę, która zapewni im nawilżenie i odżywienie. Jeśli masz włosy przetłuszczające się lub przynajmniej przetłuszczające się u nasady, wybierz serum na końcówki, żeby dodatkowo nie obciążać włosów. 

Jak prawidłowo używać maski do włosów? Stosuje się ją na ogół raz w tygodniu po umyciu szamponem, zastępując lub uzupełniając odżywkę w zależności od osobistych potrzeb. Możliwe jest jednak dostosowanie częstotliwości aplikacji do rodzaju włosów czy stanu włókna poprzez nakładanie nawet dwóch do trzech masek tygodniowo. Przy bardzo suchych włosach możesz zrobić zmianę odżywki na maskę. 

  • Olejowanie

To także ciekawy zabieg, zwłaszcza jeśli masz włosy suche (kręcone lub falowane). Chodzi o to, aby pokryć włosy, po długości, niewielką ilością czystego oleju roślinnego. Użyj oleju kokosowego, oliwy z oliwek, oleju arganowego czy rycynowego. Olej pozostaw na kilka godzin, a nawet na noc. Po olejowaniu włosy są intensywnie odżywione, lepiej zachowują nawilżenie i odzyskują całą miękkość. Uważaj jednak, aby potem dobrze umyć włosy łagodnym szamponem, aby usunąć wszelkie pozostałości oleju, które nie zostały wchłonięte przez włókno. 

  • Suche i rozdwojone końcówki

Jeśli Twoje włosy wymagają szczególnej uwagi, bo masz przesuszone końcówki, możesz na przykład zastosować odżywczą pielęgnację bez spłukiwania. Olejki do końcówek pomogą Ci zdyscyplinować Twoje włosy. Ich zastosowanie będzie wtedy zależało również od twojej fryzury: na długich włosach dawka i procedura aplikacji będzie inna niż przy krótkich włosach.

3 dziewczyny leżące obok siebie.
fot.pexels.com

Masz teraz wszystkie potrzebne informacje, aby zadbać o swoje włosy i skórę głowy, niezależnie od charakteru i rodzaju włosów. Podstawą dobrej pielęgnacji jest wiedza na temat swoich włosów. Każde, czy to normalne, suche, tłuste czy mieszane, wymagają kosmetyków dostosowanych do swoich potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here