Kuchnia to serce domu. Tak twierdzi większość z nas i nie od dziś wiadomo, że przy kuchennym stole zazwyczaj najwięcej się dzieje. Często to właśnie tam przenoszą się nawet najlepiej zorganizowane domowe imprezy. Dobrze wyposażona kuchnia jest niezwykle ważna dla każdego domowego kucharza. Dlatego zanim wyposażysz ją w najważniejsze akcesoria kuchenne, dowiedz się o nich więcej.

Wyobraź sobie, że pieczesz ciasto bez miski lub siekasz warzywa bez noża. Niezależnie od tego, czy przeprowadzasz się do nowego domu i chcesz zaopatrzyć kuchnię, czy też od lat mieszkasz w źle zagospodarowanej kuchni – teraz jest czas, aby przejąć kontrolę! Naszą kuchnię nie tylko tworzą duże sprzęty AGD, takie jak zmywarka czy kuchenka, ale również cała gama mniejszych sprzętów i najpotrzebniejsze akcesoria kuchenne. Oto lista pięciu najważniejszych przyborów, obok garnków, sztućców i patelni, które powinny znaleźć się w każdej kuchni.

Akcesoria kuchenne podstawowe:

1.Łyżki i łopatki

Domowa kuchnia nie jest kompletna bez łyżek i szpatułek! Drewniana łyżka to świetne, uniwersalne narzędzie do gotowania. Drewno nie rysuje garnków i patelni, dzięki czemu jest bezpieczna do smażenia i podsmażania. To także świetne narzędzie do pieczenia, gdyż jest idealne do mieszania ciasta.

Drewniane łyżki i łopatki na stole, różnej wielkości.
fot. Pexels.com

Łopatka wykonuje wiele takich samych zadań jak drewniana łyżka, zwłaszcza jeśli kupisz silikonową, jednak dużo lepiej sprawdza się przy podnoszeniu i przewracaniu potraw. Przy zakupie zwróć uwagę na krawędź łopatki. Im cieńsze tym łatwiej wślizgują się pod jedzenie.

2. Nóż

Dobry nóż w kuchni to podstawa, tym bardziej, że jest to najczęściej używane narzędzie przy gotowaniu. Właściwie ostry nóż, który odpowiednio kroi i sieka jest kluczowy. Ostre noże, wyższej jakości, są w rzeczywistości bezpieczniejsze niż tępe, tanie, odmiany, ponieważ są mniej podatne na ześlizgiwanie się, a co za tym idzie, skaleczenia. Nóż do obierania to również świetna i niedroga inwestycja. Warto też pomyśleć o obieraczce do warzyw i owoców, którą mogą posługiwać się nawet dzieci. Warto również zaopatrzyć się w inne przybory kuchenne dla naszych pociech.

3. Miski

Bez miski w kuchni to jak bez dłoni. Używasz jej do prawie wszystkiego, od przechowywania po gotowanie, pieczenie i wszystko pomiędzy. W dobrze urządzonej kuchni, powinny znaleźć się miski różnych rozmiarów.

Dwie duże miski do mieszania oraz dwie małe miseczki.
fot. Pexels.com

Przy gotowaniu prawdopodobnie będziesz potrzebować małej, średniej i dużej miski w zależności od tego, co chcesz zrobić. Jeśli masz dużą rodzinę lub często przygotowujesz duże ilości jedzenia, dobrym wyborem jest zakup bardzo dużej miski. Osobiście polecam miski ze stali nierdzewnej, ale każda odmiana się sprawdzi. Jeśli lubisz przechowywać żywności w miseczkach, rozważ zakup silikonowych pokrywek: są one wielokrotnego użytku i łatwe do czyszczenia.

4. Deski do krojenia

Żadna kuchnia nie jest kompletna i praktyczna bez desek do krojenia. Gdzie zamierzasz posiekać cebulę czy pokroić mięso?! Podobnie jak w przypadku misek, rozmiary desek są ważne dla każdego domowego kucharza. Niektórzy domowi kucharze preferują posiadać dużą, uniwersalną deskę do krojenia na swoich blatach. Jednak jedna deska to za mało! Warto mieć osobne deski do krojenia mięsa i warzyw czy owoców, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii. 

Akcesoria kuchenne dodatkowe

 Waga kuchenna

Nie ma znaczenia, czy pieczesz, czy gotujesz, ponieważ zawsze odmierzanie mąki, przypraw czy cukru, jest ważne. Gotowanie “na oko” to wspaniała umiejętność, czasami jednak ważne jest, aby dokładnie określić ilości, które dodajesz do potrawy. Wagi kuchenne zapewniają precyzję, której potrzebujesz i nie musisz się martwić, że dodałeś czegoś za dużo lub za mało. Nikt nie lubi za słodkich lub przesolonych potraw.

Dobrze wyposażona kuchnia to podstawa, ale też i sztuka. Mimo, że kupowanie przyrządów i gadżetów kulinarnych to świetna zabawa, warto pamiętać, aby akcesoria kuchenne kupować z rozwagą. Jednak to, ile zbędnych przyborów kuchennych posiadamy w naszej kuchni, wychodzi zazwyczaj dopiero przy przeprowadzce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here